Denizciler, pusula dışında hangi yöntemleri kullanarak yönlerini bulabilirler?

Denizciler, pusula dışında hangi yöntemleri kullanarak yönlerini bulabilirler?

Pusula denizciler için oldukça önemli bir icattır. Özellikle ucu bucağı görünmeyen mavi denizlerde yollarını bulmak için kullanıldığını düşündüğümüzde, önemini daha iyi anlayabiliyoruz. Tabi ki, pusula her zaman yoktu. Ancak pusulanın icadından önce de denizciler bir şekilde yollarını bulabiliyorlardı. Peki nasıl?

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Denizciler için güneşin doğduğu ve battığı yönler çok anlamlıdır, çünkü güneşin doğduğu yön doğu, battığı yön ise Batı yönünü gösterir. Denizciler, pusulanın henüz icat edilmediği zamanlarda, Güneş’in doğuş ve batış yönlerine bakarak bu şekilde yönlerini bulabilmişlerdir. Tabi ki Güneş’in doğuşu ve batışı, pusulasız dönemlerde kullanılan yollardan sadece biridir.

Ayrıca denizciler, geceleri ortaya çıkan yıldızlara bakarak da yönlerini bulabilirler. Gece yıldızların altındayken denizciler Kutup Yıldızı’nı bulabilirlerse eğer, yönlerini kaybetme ihtimalleri oldukça düşer. Bunun nedeni, Kutup Yıldızı’nın daima Kuzey yönünü göstermesidir. Bu şekilde, Kuzey Yıldızı’nı takip ederek denizciler yönlerini bulabilirler. Ancak bu yöntem tabi ki de sadece havanın karanlık ve bulutsuz, yıldızların ise belirgin olduğu zamanlarda geçerlidir.

 

Denizcilerin pusula icat edilmeden önce kullandıkları bir başka yöntem ise rüzgar ve rüzgarın sebep olduğu dalgalardır. Okyanuslarda sürekli bir şekilde aynı yönde esen rüzgarlar, denizde devamlı bir dalga yönü oluşmasına sebep olurlar. Denizciler de, Güneş’in doğuş ve batış yönüne göre açık denizlerde devamlı olan bu rüzgarların hangi yönlere doğru estiklerini saptayıp, dümenlerini o yöne doğru çevirirler.

Bununla birlikte denizciler deniz kıyılarındaki deniz fenerlerine bakarak da yönlerini bulabilirler. Tabi ki de bir denizcinin en büyük kabusu, gemisini karaya oturtmak olduğundan, geceleri ışıkları yanan deniz fenerlerine olan mesafeleri, denizcilere kıyıya yakınlıkları hakkında ipucu verir. Yani denizciler, pusulanın yokluğunda, Güneş’in doğuş ve batış yönlerine, Kutup Yıldızı’na, rüzgarların yönlerine ve kıyılardaki deniz fenerlerine bakarak açık denizlerde yönlerini bulabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir