Dengeli beslenmekten ne anlıyorsunuz?

Dengeli beslenmekten ne anlıyorsunuz?

 

Dengeli beslenmek denilince akla gelen karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin veren sebze, meyve gibi yiyeceklerin orantılı tüketilmesini anlamaktayız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dengeli beslenme insan bedenin sağlıklı ve dinç bir şekilde yaşamına devam etmesi için gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan maddelerden biri eksik alındığında insan bedeni oradan rahatsızlıklar vermeye başlar. Sağlıklı olmak enerjik olmaktır. Enerjik olabilmek için bedenimizin ihtiyacı olan besinleri dengeli bir şekilde almalıyız.

 

Fazla aldığımız besinler ya vücutta birikerek yağ ve kilo olur veya boşaltım sistemi ile vücuttan atılır. Su insan vücudunun en fazla ihtiyaç hissettiği maddedir. Su yeterli oranda alınmadığında organlar istenilen yeterlilikte çalışmaz. Bundan dolayı dengeli beslenmenin birinci kuralı günlük 2 litre kadar su tüketilmesidir. Suyun yanında meyve depolarımızı gerekli olan meyveleri yiyerek doldurmalıyız.

 

Dengeli beslenme vücudun ihtiyacı olanı, ihtiyacı olduğu kadar vermektir. Beslemek denilince sadece yemekler akla gelmemelidir. Yukarıda ifade edildiği gibi su içmek, meyve yemek de dengeli beslenmenin bir öğesidir. Düzenli ve eşit miktarda besin alan kişilerin bedenleri daha sağlıklı ve zinde olacaktır. Su, mineral, yağ, protein, vitamin, karbonhidrat gibi besinler dengeli beslenmek için orantılı olarak tüketilmelidir.

 

Her besin grubundan mutlaka alınmalıdır. Sevmiyorum, yiyemiyorum cümlelerin insanın beyninde bittiğinden dolayın sevmek ve yemek için kendimize telkin vermeliyiz. Başlangıçta yemek zor olsa da zamanla alışacak ve severek tüketmeye başlayacağız. Ekmek ve çeşitlerinde karbonhidrat, sebze ve meyvelerde vitamin, et, balık gibi ürünlerde protein bulunduğunu unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir