Demir madeninin çıkarıldığı ve işlendiği yerlerde hangi ekonomik faaliyetler gelişmiştir?

Demir madeninin çıkarıldığı ve işlendiği yerlerde hangi ekonomik faaliyetler gelişmiştir? Söyleyiniz.

Demir, dünyada en çok kullanılan madenlerin başında gelmektedir. Çünkü neredeyse hemen her yerde kullanılan çeliğin ham maddesi demirdir. Bu yüzden en çok talep edilen madenlerinden başında olan demirin bulunduğu yörelerde madencilik faaliyetleri gelişmiştir.

Ancak demir, yer altından ilk çıkarıldığı haliyle kullanılamaz. İçine başta krom olmak üzere bazı madenler eklenerek çeliğe dönüştürülmesi gerekir. Bunun içinde demirin eritilerek çeliği dönüştürüldüğü demir çelik tesislerine ihtiyaç vardır. Bu tesisler, demiri eritmek için yüksek ısıya ihtiyaç duyarlar. Bu yüksek ısı taş kömüründen elde edilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ülkemizde taş kömürü Batı Karadeniz’de, Zonguldak ve çevresinde çıkarılır. Kömür, demir filizlerinden daha ağır ve taşınması zordur. Bu yüzden demir-çelik fabrikaları taş kömürünün çıkarıldığı Zonguldak ve Karabük’te kurulmuştur. Dolayısıyla Demir-çelik endüstrisi bu yörelerde gelişmiştir.

Demir-çelik, metal sanayisiyle birlikte, inşaat ve otomotiv, boru, dayanıklı tüketim eşyası, yakıt araçları imalatı, tarım araçları imalatı, teneke ile gemi inşa sektörü ile silah araç gereç sanayisinin de gelişmesini sağlar.

Zonguldak Ereğli’de ki tersanede gemi sanayisi gelişmiştir.

Kırıkkale demir-çelik fabrikasının bulunduğu bölgede silah sanayisi gelişmiştir.

Elde edilen çelik, ülkenin değişik bölgelerine gönderilir. Bu yüzden demir-çelik tesislerinin bulunduğu bölgelerde başta demiryolları olmak üzere ulaşım sektörü de gelişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir