Defterinize medeniyet kavramıyla ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.

Defterinize medeniyet kavramıyla ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.

Medeniyet var olan bir toplumun daha iyi seviyelere gelebilmesi demektir. Medeniyet kavramı toplum bilincinde düşünülebilir. Bireysele indirgendiğinde medeni insan olarak adlandırılmaktadır. Medeniyetin olduğu toplumlarda; bilim, teknoloji, sanat, kültür sürekli olarak bir gelişim halindedir. Hiçbir zaman durağanlaşmaz ve sıradanlaşmaz. Bu tarz toplumların içinde yaşayan insanlar içinde tüm bu faaliyetler oldukça önemlidir. Sanata, teknolojiye, bilime çok fazla önem verilir. Bu önem öyle ki insanların toplum olarak gelişebilmesinde ve ilerleyebilmesinde gereklidir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Medeniyetin var olduğu bir ortamda insan fikirlerini kolaylıkla ifade edebilir. Korku ve kaygı ile kendini kısıtlanmış hissetmez orada özgür hissedebilir. Hayatta yaşayan bir varlık olduğunun idrakine varır. Her zaman için medeniyet bir topluma gelişim getirmiştir. Zamanın ve çağın gerisinde değil ilerisinde olabilmeyi sağlar. Medeni bir toplumun içerisinde gelişemeyen ve medenileşemeyen insan bulunamaz. Ancak medeni olmamak için direten ve şartları zorlayan insanlar görülebilir.

Medeni insan; özgüvenli, kaliteli, nerede ne konuşması gerektiğini bilen, insanların haklarını koruyan, sanki kendisi oradaymış olayı yaşıyormuş gibi empati yaparak olayları değerlendirebilen, adaleti önceleyendir. Adaletin, güvenin, huzurun, özgürlüğün olduğu ortamlarda muhakkak ki ilerleme söz konusu olacaktır. Bireylerin bu tavırları koskoca bir medeniyet topluluğu oluşmasına da katkı sağlar. Medeniyet, teknolojinin ve bilimin gelişmesi ise şu anda günümüzde kullandığımız ve hayat kalitemizi arttıran pek çok işi kolaylaştıran teknolojik aletlerin gelişmesi de ancak medenileşmiş toplumların kazancıdır.


Benzer Yazılar

2 yorum “Defterinize medeniyet kavramıyla ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bilgilendirici bir metin yazınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.