Davul ve Zurna Hakkında Bilgilendirici Bir Yazı Yazınız.

Davul ve Zurna Hakkında Bilgilendirici Bir Yazı Yazınız.

Davul, hem bizim kültürümüzde var olan hem de oldukça eski zamanlardan beri insanoğlu ile var olan bir enstrümandır. Davul insanların eski zamanlarda haberleşmeleri için kullandığı bir çalgıdır. Vurmalı bir çalgıdır. Genel olarak ahşap bir kasa üzerine gerilmiş bir deriden yapılan modelleri kullanılmaktadır. Davul bizim ülkemizde tokmak ile çalınmaktadır. Bu tokmak özel olarak portakal, kayısı ve meşe ağacından yapılmaktadır. Davullar ülkemizin farklı yörelerinden farklı isimler ile karşımıza çıkmaktadır. Tuğ, köbürge, tavul bunlardan bazılarıdır. Ayrıca başka bir davul çeşidi olarak bandolarda gördüğümüz trampetler de vardır.

 

Zurna ise metal, tahta ve kamış çeşitleri olan ve yine ülke genelinde bilinen ve kullanılan bir çalgımızdır. Yüksek sesi ile davulun en iyi eşlikçisidir. Genelde ahşap ve yedi delikli modeli kullanılmaktadır. Nefesli bir enstrümandır. Zurna sert ve özel ağaçlardan yapılmaktadır. Şekli sesi tam karşıya iletecek şekilde tasarlanmıştır. Sesleri üzerinde var olan delikler ile notalara dökme özelliği vardır. Zurna çalanlar burundan nefes alarak ağızdan çalgıya üfleyerek sesin çıkmasını sağlamaktadırlar.

 

Türk toplumunda davul ve zurna ikilisi eğlencelerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Özellikle düğünlerin vazgeçilmezleridir. Doğu ve güney doğuda çok daha yaygın olarak kullanılmaktadırlar.  Eski çağlarda haberleşme ve vahşi hayvanları korkutmak amacı ile kullanılmış olsa da insanoğlu bu harika enstrümanları doğru notalarla buluşturmayı başarmış ve bu sayede eğlencelerin baş tacı etmeyi başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.