Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.

“Danışan dağı aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.” atasözünde anlatılmak istenen sizce nedir?

İnsan, her konuda bilgi sahibi olamayabilir. Yaşam içerisinde insanın bilgi ve tecrübe sahibi olmadığı konularda sorunları olabilir. Sorunları aşabilmek için bir bilene sormak gerekir. Bilmediği şeyi soran, danışan ve akıl alanlar en zorlu işlerin bile altından kalkar. Bilmediği halde biliyormuş gibi davranarak hareket edenler ise en kolay sorunların bile altında kalıp ezilir.

Kişinin bilmediği veya karar vermekte zorlandığı konu hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olan kişilere danışmasına istişare adı verilir. Devletin en önemli konularından kişisel meselelere kadar birçok yerde istişare yapılmalıdır. Fikir alışverişi yapılabilmesi için devlet kurumları istişare görüşmeleri yapmaktadır. Bir kişi ne kadar akıllı ve bilgili olursa olsun bazen tek başına verdiği kararlarda yanılabilir. Olaya farklı açılardan bakmayı beceremeyebilir. Farklı insanlar, olaylara farklı açılardan bakabileceği için istişare etmek doğru kararlar verebilmek için gereklidir. İstişare kelimesi halk arasında danışmak olarak da kullanılır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Al-i İmran Suresi 159.ayetinde Allah u Teala peygamberine, işlerinde istişare etmesini emretmiştir. Hz. Muhammed(sav), Allah’tan vahiy alan peygamber olmasına rağmen hayatı boyunca işlerini hep istişare ederek yapmıştır. Devletle ilgili işlerinde sahabeleriyle, aile işlerinde aile büyükleriyle ve hanımlarıyla istişare yapmıştır. Örneğin Uhud savaşında nasıl bir strateji uygulanması gerektiği konusunda sahabeleriyle istişare etmiştir. Hz. Hatice, kendine evlenme teklifinde bulunduğunda tek başına karar vermemiştir. Amcası Ebu Talib’e durumu bildirip istişare ederek karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir