Daha önceki padişahlar da kanun yaptığı halde 1. Süleyman’a neden Kanuni denmiştir?

Daha önceki padişahlar da kanun yaptığı halde 1. Süleyman’a neden Kanuni denmiştir?

Osmanlı Devletinin her zaman uzun yaşayan bir devlet olduğundan bahsedilir.

Asıl mesele Osmanlının uzun yaşaması değil nasıl bu kadar uzun yaşadığıdır. Osmanlı Devletinin 600 yıllık yaşamında kaç padişah gelip geçtiğini herkes sayamaz ama yükselme dönemi padişahlarının zirve dönemi olan Kanuni Sultan Süleyman hanı herkes bilir veya bilmek zorundadır. Kanuni Sultan Süleyman sadece Avrupa’yı titreten o muhteşem zekâsı ile cesareti ile değil devlet yönetme şekli ile de bilinir. Osmanlının bütün padişahları devleti sadece kendi kafasına göre yönetmemiştir. Her padişahın devlet yönetimin de kanunları vardır. Bunlar içinde en büyüğü kanuninin hazırladığıdır. Bundan öncekini ise fatih hazırlatmıştır. Fatih, devlet yönetiminde çıkardığı kanunları torunlarından olan kanuni genişleterek ve belirli değişimler yaparak daha da büyütmüştür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bugünkü sorumuz ise bu kadar devlet padişahı gelmiş bunların içinde Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim gibi dünyayı değiştiren padişahlar varken neden Kanuni Sultan Süleyman kanuni adını almıştır. Bunun birçok nedeni varken büyük bir nedeni vardır. Bu neden

1- Kanuni Sultan Süleyman diğer padişahlardan farklı olarak kanun çıkardığı için değil bütün hayatını kanunlara adadığı için bütün çıkardığı kanunları şeyhülislam fetvası ve İslam çatısı altında yaptığı için olmasıdır.

2- İkinci bir nedeni ise kanuninin çıkardığı kanunları bütün Türk ulusu için değil tebaasında yaşayan bütün insanlar için yapmasıdır.

Kanuni Sultan Süleyman bir rivayete göre mezarına yaptığı bütün kanunlarda aldığı fetvaların yazılı olduğu bir sandıkla gömülmek istemiş buna izin vermeyen Şeyhül İslam Ebu Suud Efendi sandığı açınca içinde fetvaları olduğunu görünce sen diğer dünyanı kurtardın ey Devletlu Sultan Kanuni ben napayım diye feryat ettiği söylenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir