D Harfi ile Başlayan Meyveler

Dağ Çileği

Yabani bir çilek türüdür. Özellikle yetiştiği bölgelere bakıldığında ormanlık alanlarda ve çalı diplerinde görülmektedir. Ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilen ve ülke genelinde severek tüketilen dağ çileği ilk toplandığında taze olarak tüketilebilmektedir.

Dünya üzerinde Kuzey yarım kürede ılıman iklim kuşağında daha çok yetiştirilmektedir.

Dağ çileği, çiğ olarak tüketilmesinin dışında reçeli de yapılarak tüketilebilmektedir. Bunun dışında şurup olarak yapılıp tüketilmesi de sıklıkla görülen bir yöntemdir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Dağ çileği, içerisinde bulundurduğu vitaminler açısından oldukça faydalı bulunmaktadır. C vitamini deposu olarak da görülen bir meyvedir.

Dağ Muşmulası

Kırmızı renkte olan dağ muşmulası yapı olarak bakıldığında küçük ve çiçekleri fazla bir çoklukta yetiştirilmektedir. Türkiye’de özellikle yetiştiriciliği yapılabilen ve yılın her mevsiminde yeşil kalabilen yapraklara sahip olan dağ muşmulası yetiştirilmiş olan bulunan ağacın yaprakları kış olduğunda dökülmektedir. Fakat meyvesi kışın dahi olsa yenilebilecek bir dayanıklılığa sahiptir.

Özellikle yetiştirim alanı olarak Kuzey yarım kürede bulunan dağ muşmulası görüntüsü itibariyle Park ve bahçelerin süsleme kısımlarında kullanılan bir meyvedir. Bitki ucundaki kırmızı renkli görünümü kirazı da andırmaktadır.

Duryan Meyvesi

Güneydoğu Asya bölgesinde yetiştirilen ve burada daha çok kullanılan bir meyvedir. Meyve anılırken Cennet ya da Cehennem meyvesi olarak da zikredilmektedir. İlginç bir meyve olan duruyan meyvesi “meyvelerin Kralı” olarak adlandırılmaktadır.

Meyvenin dışına bakıldığında dikenli bir yapıya sahiptir ve insanı rahatsız eden bir kötü kokuya sahiptir. Ancak meyvenin içi açıldığında oldukça lezzetli ve şekerli bir tada sahip olan bir yapısı olduğu görülür.

İçindeki vitamin açısından da oldukça faydalı bir meyve olan duryan kabuğu içerisinde yaklaşık 6 bölmeye sahip sulu bir yapıya sahiptir.

Döngel Meyvesi

Halk arasında ismi muşmula olarak da bilinmektedir. Gülgiller ailesi içerisinde yer alan Döngel meyvesi domatese benzeyen irilikte, etli bir meyve türüdür. Tadına bakıldığında eriğe benzer bir yapısı da bulunmaktadır. İki çeşidi bulunur. Yabani olarak yetiştirilen türüne göre daha küçük boyutlarda meyve verir.

Meyve olgunluk sürecine girdiğinde ve yenebilecek hale geldiğinde kabuğu kahverengiye doğru bir renk değişimi yaşar. İlk yenmeye çalışıldığında eriğe benzer bir mayhoş tadı bulunmakla beraber biraz bekletip yenildiğinde daha da yumuşayan tatlı lezzetli olan bir tada bürünür.

Ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde ve özellikle Marmara Bölgesinde daha çok yetiştirilmektedir.

Dragon Meyvesi

Dragon meyvesi; görünüşünden isminin alındığını düşünebileceğiniz farklı bir dikenimsi yapıya sahiptir. Bakıldığında bir kaktüs türünün isimlendirilmiş hali olarak da ispatı mümkündür. Bazı bölgelerde Pitaya adıyla da bilinmektedir.

Meyvenin dışı kırmızı renkte ve üzerinde yeşil kaktüse benzer dikenlerin bulunan bir yapısı vardır. İçi ise beyaz ve siyah taneli bir yapıya sahiptir. Yumuşak dokuya sahip olan bu meyve siyah renkte ve kıtır tohumları sebebiyle biraz kiviye benzeyen bir yapısı da bulunur.

Bazı bölgelerde kaktüslü yapısından da dolayı Peru elma kaktüsü olarak da adlandırılmışlardır.

Meyvesi yenirken ayrıca kalan çiçekleri yenebilir ya da çay olarak demlenebilir.

Dut

Yetiştirilme bölgesi olarak Çin’de bulunan ve oradan ülkemize de pek çok bölgede yetiştirilen ve keyifle yenen bir meyvedir. Dutgiller içerisinde yer alan ve dut ağacının meyvesi olan bu meyve yaklaşık olarak 15 metreye kadar uzayabilen bir ağacın meyvesidir.

Dutun yaprak kısımları ülkemizde ipekçilikte kullanılmaktadır. Özellikle ipek böceklerinin yaprak kısımlarını oldukça sevdikleri bilinir.

Orta iklim kuşağı bölgesi’nde yer alan dut meyvesi geniş yapraklara sahiptir.

Yetiştirilme şartlarına göre de farklılaşan dutun rengi çoğunlukla beyaz olmakla beraber, siyah ve mor renkleri ile de karşılaşılmaktadır. Beyaz renkli olan dut oldukça tatlı olmakla beraber diğer çeşitlerinde hafif ekşimsi bir tat bulunur.

Bir cevap yazın