Cumhuriyet Ve Atatürk Konulu Kompozisyon

6. sınıfa gidiyorum arkadaşlar. Çalışma kitabından bir konu. Ona göre basit ve güzel cümleler kullanırsanız iyi olur. Atatürk ve Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon lazım yani. Öyle çok uzun olmasına gerek yok. En fazla 20 cümle yeterli. Uzun olunca kağıda yazması da zahmetli oluyor. Ama çok kısa da olmasın lütfen.

Kompozisyon

Atatürk 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i ilan etmiştir. Bu sayede ülkemize barış ve bağımsızlık gelmiştir. Cumhuriyet, her insana seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Saltanatın kalkması sayesinde insanların daha özgür hale gelmesi mümkün olmuştur.

Cumhuriyet olmasaydı insanlar düşüncelerini istekleri gibi söyleyemezdi. Cumhuriyet bize söz hakkı verirken özgür olmamızı da sağlıyor. Bu sebeple Cumhuriyet’imize sahip çıkmamız ve görevlerimizi yerine getirmemiz gerekir. Atatürk Cumhuriyet’i bize emanet ederek bu ülkenin geleceğinin bizler olduğumuzu da söylemek istemiştir.

Daha iyi koşullarda yaşamamız, özgür ve bağımsız bir millet olarak kendi kararlarımızı almamızı sağlamamız bakımından Cumhuriyet’e sahip çıkmalıyız. Bize Cumhuriyet’i armağan eden Atatürk’ün göstermiş olduğu yolda ilerleyerek ülkemizin her zaman gelişmesini sağlamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.