Cumhuriyet, neden en iyi yönetim biçimidir?

Cumhuriyet, neden en iyi yönetim biçimidir? Örnek vererek açıklayınız.

Cumhuriyet şu an ki sistem içinde en iyi yönetim biçimi olarak görülmektedir. Bunun en önemli nedeni halka söz hakkı tanınmasıdır. Cumhuriyet rejiminde halk kendisini yönetecek olan vekilleri belirli bir süre ve bazı yetkiler için seçer. Böylelikle halk kendi kaderini kendi belirlemiş olur. Biz insanlar için birçok olayda bu çok anlamlı olarak görülmektedir. Çünkü bir başkasının eylemleri yüzünden sorumlu tutulmak ve yaptırımlara maruz kalmak çok ağır bir bedeldir. Ama karar bizim elimizden çıktığı zaman sonuçlara katlanmak en azından insanlara vicdanen doğru gelendir. Bu bağlamda birçok halk cumhuriyet rejimini benimsemektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Cumhuriyet rejiminden önce en çok benimsenen ve kabul gören rejim monarşi rejimidir. Monarşi rejiminde başta tek bir kişi vardır ve o ne derse o olur. Her sözü kanundur. Bir laf ile birinin hayatı son bulabilir ya da daha başka yaptırımlara maruz kalabilir. Bu rejim uzun yıllar benimsense de insanlar çeşitli haklarını eline aldıkça bu rejimi doğru bulmamaya başlamıştır.

 

Cumhuriyet rejiminin uygulanabilir olmasının en önemli yanı insanlara tanınan hak vre özgürlüklerdir. Örnek vermek gerekirse monarşi rejiminde insanların yaşam hakkı yoktu. Daha doğrusu bu hak baştaki kişinin bir lafı ile göz ardı edilebilmekteydi. Cumhuriyet rejimi ile insanlara bazı temel ve hak ve hürriyetler tanınmış ve bu hak ve özgürlükler hiçbir durumda kısıtlanamaz ya da göz ardı edilemez duruma gelmiştir.


Benzer Yazılar

3 yorum “Cumhuriyet, neden en iyi yönetim biçimidir?

  1. Vre yazan yer ne bir, iki defterime bu kadar yazıyı nasıl yazacağım.buna bir yıldız veriyorum.çok uzun yarısını yazabilirim ancak.ama aslında güzel ama rejim falan onları bilmiyorum.

Bir cevap yazın