Cumhuriyet denilince aklınıza ne geliyor?

Cumhuriyet denilince aklınıza ne geliyor? Anlatınız.

Cumhuriyet denince akla gelen ilk şey özgür iradedir. Demokrasi rejiminde halk yönetenleri seçer. Cumhuriyet bir yönetim biçimidir ve bu yönetim biçimde hükümet halk tarafından belirli bir süre için seçilir. Yönetenlerin yetkileri sınırsız değildir. Yönetenlerde de belirli kişilere hesap vermek zorundadır. Hükümet kendisine tanınan yetkileri kullanırken danışmak zorunda olmamasına rağmen sonrasında eylemlerinden dolayı hesap verebilmektedir. Gerekli durumlarda yargı önünde de hesap vermek zorunda olan hükümet halktan aldığı yetkileri kullanırken oldukça dikkatli olmaktadır.

Cumhuriyet rejiminde başta bir kişi yoktur. Bu da tek başlılığa ve de dolayısıyla monarşi ve oligarşi gibi rejimlere zıt düşmektedir. Cumhuriyet rejiminde esas olan başta olanların seçilmesidir. Ama seçilme ile işlem bitmemektedir. Çünkü seçilme sonrasında yönetenlerin yönetilenler üzerinde sorumluluğu doğmaktadır. Üstelik bu sorumluluk lafta değil gerekli hallerde yargı ile cevap bulmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Cumhuriyet ülkemizin adında da mevcut olup anayasamızda da belirtilmiş olan bir rejimdir. Türkiye Cumhuriyeti devleti bir cumhuriyettir. Bu cümle anayasamızın birinci maddesi olup devletin şeklini ortaya koymaktadır. Anayasamızın birinci maddesi olan cumhuriyet rejiminin değiştirilmesi mümkün değildir. Bunu da anayasamızın dördüncü maddesinde görmekteyiz. Anayasamızın dördüncü maddesi gereğince anayasanın ilk üç maddesi kesinlikle değiştirilemez. Ve hatta değiştirilmesi teklif dahi edilemez. Cumhuriyet ülkemiz için vazgeçilmez bir konumda olduğu için ulu önder Mustafa Kemal Atatürk de devletimizin kuruluş günü olan 29 ekim gününü cumhuriyet bayramı olarak ilan etmiştir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın