Çok sevdiğiniz üç kişiyi ve onları sevme nedenlerinizi yazınız.

Çok sevdiğiniz üç kişiyi ve onları sevme nedenlerinizi yazınız.

  • Anne
  • Baba
  • Öğretmen

Sevgi, karşılıklıdır. İnsan, karşılıksız seveni daha fazla sever. Dünyada karşılıksız seven tek canlı, annedir. Anne, karnında bin bir zahmetle taşıdığı yavrusu ile gönül bağını, daha karnına düştüğü ilk zaman diliminde kurar. Hamilelik sürecinde yaşadıkları tüm zorluk ve sıkıntılara, evladı için katlanır ve dayanır. Herhangi bir olumsuz durumda, anne mi çocuk mu sorusuna, kayıtsız şartsız, evladı yönünde oy kullanır. Ve canını hiçe sayar.

Evladını canı pahası seven anne ile alakalı çok örnek vardır. Depremde evladının üstüne kapaklanmış bir annenin cesedinin altından evladının çıkması, sadece bir örnektir. Fedakârlık, annenin genlerinde vardır. Karşılıksız seven ve karşılıksız fedakârlık yapan insana, anne denilir. Doğumun çilesini ve acısını, evladının sesi ile unutan, kucağına aldığında kokusunu içine çekerek, yaşadıklarını da belleğinden silen canlıya, anne denilmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Öğretmen de tıpkı anne kadar olmasa da karşılıksız sevgi gösteren bir yapısı olmalıdır. Öğretmen, evladı gibi gördüğü öğrencisini karşılıksız sever. Tıpkı annesi gibi ona kızması, onun menfaatinedir. Öğretmen, öğrencisini kendinden bir parça gibi görür. Zira verdiği eğitim ile onu şekillendirmektedir. Doğruyu eğriden, hakkı batıldan ayırmayı öğreten, ilerideki yaşantısında ve kariyerinde yükselmesini sağlayan canlının adı, öğretmendir.

Baba, anne gibi duygusal olmasa da evin damı ve duvarları gibidir. Dış tehdit ve taarruzlardan korunacak bir limandır. Baba, otorite ve güç demektir. Aynı zamanda şefkat ve merhamet gösteren, evladının her anında kale gibi ona güç veren kaynaktır. Yukarıya tırmanması gerektiğinde Ağrı Dağı gibi olan, aşağıya erişmek istediğinde Mariana Çukuru gibi yerleri delen bir yapının işaret ettiği şahsiyettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir