Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?

Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?

Bu atasözünü yorumlayacak olursam, çok okuyan demek isterim.

Okuyan insan kitabın iç yüzünü açıp oradaki tüm olaylar doğrultusunda her şeyi yaşar ve kitabın yazarının atmosferine çıkmaktan mutluluk duyar. Çok okuyan insanın kelime haznesi çok geniş olup hayata bakış açısı da günden güne değişmektedir. Çünkü bu insan okuduğu her satırdan bir anlam çıkaracaktır. Çok okuyan insan, okuduğu kitap olsun dergi olsun yargılamadan inceler, her bölümünde bir anlam elde eder ve bunu araştırır; yazarın sunduğu ifadeleri hem kendi öğrenir hem de araştırıp sorgular. Fakat çok gezen insan boş geziyor olabilir. Ama okuma etkinliği istemeyerek yapamayacağımız bir etkinlik iken gezmek her zaman yapılabilmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İnsan, gezerken eksik olan nesneleri ya da bütüne bakmaktansa herkesin bakış doğrultusunda bakmakta ve bu şartta bir şeyler gözleme metodunu seçmektedir. Fakat okuyan insanda bu tam tersidir, çünkü bu insan hayata olan bakış açısını son derece açık tutup gözlem ve deneyimlerle bunu zenginleştirmektedir.

Bu süreç doğrultusunda liderimiz Mustafa Kemal’in yazmış olduğu ve okumakta olduğu binlerce eseri de görmekteyiz. Bizler için önemli olan husus taşınan anlamın dışına kendi fikirlerimizi birleştirip bu harmanla zihnimizi maksimum geliştirmek olmalıdır.

Sonuç olarak, ilimin gelişmekte olduğu ülkelerde kitap okuma sürecinin katkısını görmekteyiz, bu nedenle sık sık kitap okumalı ve bunu alışkanlık haline getirmeliyiz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir