Çok eski dönemlerde dahi biyografiye benzer türde eserler verilmesi hakkında neler söylenebilir?

Soru: Çok eski dönemlerde dahi biyografiye benzer türde eserler verilmesi hakkında neler söylenebilir? Tartışınız.

 

Yazının bulunduğu dönemlerden itibaren insanlar kendilerini yazı ile ifade etmişlerdir. Şiirler, hikâyeler, masallar ile başka nesillere ulaşmışlar ve eserlerini sonraki nesillere iletmişlerdir. Çok eski dönemler itibari ile biyografiye benzer türde pek çok eser olmasının en büyük nedeni toplumun önde gelen kişilerinin hayatları, bu noktaya nasıl geldikleri merak konusu olmuştur. Bu nedenle çok eski dönemlerden itibaren biyografi ve biyografi tarzı eserler yazılmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Geçmişten günümüze biyografinin birçok faydası olmuştur. Geçmiş zamandaki önemli şahsiyetlerin, sanatçı ve düşünürlerin yaşantısını yansıtırken günümüze kadar taşınmasını sağlamıştır. Sanatçının ya da yazarın eğitim seviyesi, yaşam tarzı ve anıları ile kendisini daha iyi tanımamamıza neden olmuştur.

 

İnsan tarihi boyunca önde giden insanlar merak edilirken hep topluma örnek olmuşlardır. Topluma örnek olurken de dilden dile tanıtılmışlardır. Yazının bulunması ile de birlikte biyografiler ve otobiyografilere benzer yazılar oluşarak bu yazılar günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Biyografinin başlangıç eseri olarak eski Yunana’daPlutarkhos’un Hayatlar adlı eseri bilinmektedir. 20. Yüzyıla kadar olan bu yazı örneklerinde kişinin biyografisi yazılırken yaşamının yanı sıra kişinin ahlakı, erdemliği ve manevi yönlerinden de söz edilmekteydi. 20. Yüzyıldan sonra ise kişiye öznel yaklaşımlı anlatım yerine nesnel yaklaşımlar ile anlatılmaya başlanmıştır.

 

Türk edebiyatında yaşam öyküsünün yazılmaya başlaması modern anlamda tanzimat edebiyatı ile ortaya çıktığı görülmektedir. Namık Kemal’in Beşir Fuad’ın yazmış oldukları yaşam öyküleri ilk örnekler arasında sayılmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir