Çok dinlenen bir şarkı sanat eseri olarak sayılabilir mi?

Çok dinlenen bir şarkı sanat eseri olarak sayılabilir mi? Güzelliğin ölçütü çok kişinin takdir etmesi olarak kabul edilebilir mi? Açıklayınız.

Sanattaki “güzellik” kavramı felsefi literatürde “estetik” olarak tanımlanmakta ve farklı açıklamalarda bulunarak sanat felsefesinin görüşlerini otaya koymaktadır. Ortaya çıkarılan bir sanat eserinin insanlar üzerindeki etkisi ve o eserenin güzel olup olmadığı insanların kişisel görüşlerine göre farklılık gösterebilir. Örneğin, bir resim, bir kişiye göre çok güzel bir şaheser olarak görülebileceği gibi diğer bir kişi için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Yine aynı şekilde bir şarkı bir grup kişi tarafından çok beğenildiği takdirde başka bir grup tarafından hiç beğenilmeyebilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ancak burada bir grup kişi tarafından beğenilmeyen bir şarkı sözünün sanat eseri olmadığını söylemek yanlış olacaktır. Çünkü beğeni ayrı bir şeydir o esere verilen emek ayrı bir şeydir. Bu nedenle insanlar tarafından beğenilmeyen bir şarkı sanat eseri olarak kabul edilebilir. Bunun nedeni ise, o eserin sanat eseri olup olmamasının kıstasının kişilerin beğenilerinden geçmediğidir.

Yine aynı şekilde güzelliğin ölçütü çok kişinin takdir etmesiyle bağdaştırmamız da mümkün değildir. Bir eser toplumun geneli olarak kabul görmüş olsa da eğer sanatsal bir değer taşımıyorsa bence güzel olsa da kıymetli bir eser olarak kabul edilemez. Burada ki ölçü sanat için ortaya çıkarılan eserin ve sanatçının bu uğurda verdiği gayret ve emektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.