Coğrafi ortamın sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasının doğanın geleceği açısından önemi nedir?

Coğrafi ortamın sürdürülebilir (doğal ortam ile uyumlu) bir şekilde kullanılmasının doğanın geleceği açısından önemi nedir?

Tüm insanlar hayatlarını doğal ortam içerisinde sürdürür.  İnsanların doğal ortam içerisinde ki faaliyetlerine ise beşeri faaliyetler denir. Doğal ve beşeri ortama birlikte coğrafi ortam denir.

Doğal ortam Atmosfer, Hidrosfer, Litosfer ve Biyosfer arasında gerçekleşen döngülerle dünyanın yaşanabilir bir ortam olmasını sağlar. Oksijen döngüsü, Azot döngüsü, Fosfor döngüsü, Karbon döngüsü, Hidrolik döngü sayesinde doğal ortam sürekli kendini yeniler ve dünyanın yaşanabilir bir ortam olmaya devam etmesini sağlar. Ancak bu doğal ortam içerisinden kendi yapay ortamını oluşturan insanlar beşeri faaliyetleri esnasında doğal ortama uyumlu olmayan faaliyetleri bu döngülerin aksamasına neden olabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Örneğin karbon döngüsü coğrafi ortam için son derece önemlidir. Ancak son yıllarda insanların fosil yakıt kullanımının artmasıyla atmosferde biriken aşırı karbondioksit, küresel ısınmaya neden olmuş, iklimler değişmeye başlamıştır. Bu durum zamanla bazı coğrafi ortamların yaşanabilir ortam olmasını engelleyecek ve gelecek nesiller için olumsuzluklar oluşturacaktır.

Dolayısıyla insanların, coğrafi ortamların yaşanabilir olmasını sağlayan döngülere zarar vermeden ve işleyişlerini aksatmayan faaliyetler içerisinde olması gerekir. Yapılan her türlü beşeri faaliyetin doğal ortamla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Doğal ortam döngülerini ve işleyişini gelecek nesillere bozulmadan aktarılması coğrafi ortamların yaşanabilir olması sağlamaya devam eder. Ancak doğal ortamı bozan, döngüleri aksatan faaliyetler gelecek açısında olumsuzluklar ortaya çıkaracak, bazı coğrafi ortamların yaşanabilir olmasını engelleyecektir. Gelecek nesillerin yaşayabileceği coğrafi ortamlar bırakmak için her türlü beşeri faaliyetin doğal çevre dengelerini aksatmayan, doğayla uyumlu olması bu yüzden son derece önemlidir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın