Coğrafi keşiflerde ekonominin ön plana çıkmasının nedenleri neler olabilir?

Coğrafi keşiflerde ekonominin ön plana çıkmasının nedenleri neler olabilir?

Dünyada yeni çağın başlangıcı biz Türkler için İstanbul’un fethi olarak alınsa da Avrupa bu devrimi coğrafi keşifler olarak kabul etmektedir.

Bizim konumuz bu olmasa da bu iki konunun da dünya çapında önemli olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra coğrafi keşifler dünyada ekonomik bir başlangıç olarak adlandırılmakla birlikte neden ekonomi olduğunu açıklayalım. Osmanlı Devleti, Akdeniz ve Karadeniz ticaretini yanı sıra İstanbul’u feth ederek ipek yolunun başlangıç ve birçok konumunu da ele almaktadır. Yavuz Sultan Selim han doğu seferleri ile baharat yollarını da feth edince Avrupalı devletler Osmanlı topraklarının bir ucundan bir ucuna dünya kadar vergi ödemekte yaptıkları işin bütün karını Osmanlı topraklarında vergi olarak bırakmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bunun böyle bir şekilde gitmeyeceğini anlayan Avrupalı devletler işin daha ucuz yollarını aramakta ve denizlere açılmaktadır. Özellikle Avrupalı Amerika Vespuci ve diğerleri yaptıkları keşiflerde Amerika ve Hindistan’a ulaşmışlardır. Bu yollarda Osmanlı Devleti egemenliği olmadığı için vergi ve başka maddi sorunlar olmamakla birlikte ulaştıkları yerlerin de bolluğu ve emperyalizmi bir hayat felsefesi kılan Avrupalıları çok mutlu etmiştir. Avrupalılar fakir bir devletken bu seferler sayesinde hem bilim hem de asıl mesele olan ekonomik konuları aşmıştır. Osmanlının vergi yüklerini ağırlaştırması ve Avrupalıların fakir olması bu seferlerin ekonomik yönü olarak bize görünen yönleridir. Bu bilgiler ışığında konuyu iyi anladığımızı düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.