Çocukluğunuzda hangi oyunları oynardınız?

Çocukluğunuzda hangi oyunları oynardınız? Anlatınız.

Teknoloji değiştikçe doğal olarak oyunlarımızda değişiyor. Eski dönemlerde oynan oyunlara baktığımızda daha çok mahalle aralarında oynan ve arkadaş gruplarının bir arada oynadığı oyunlar karşımıza çıkmaktadır. Körebe, saklambaç ya da yakalamaca oyunları eski dönemlerin favori oyunları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte ‘’Yağ satarım; bal satarım ustam ölmüş ben satarım.’’ Tekerlemesinin tekrar edildiği oyunlar ve mendil kapmaca oyunları ise eski dönemlerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Benim çocukluğumda oynadığımız oyunlara gelince; köyde olduğumdan mıdır, Nedir? Hep köy meydanında oynanan oyunlarımız olurdu. Genelde kalabalık gruplar halinde oynadığımız sobe oyunu en çok tercih ettiğimiz bir oyundu. Yine okulda öğrenmiş olduğumuz mendil kapmacaya benzeyen oyunları da sıklıkla oynardık. Elbette ki seksek oyunu vazgeçilmez oyunlarımız arasında yer alırdı.

 

Seksek oyunu için suyla bir zemin çizerdik. Yaz aylarında zemindeki su hemen kururdu. Bize çokça suyu yanımıza almak zorunda kalırdık. Beştaş ise genelde kapı önlerinde mahalledeki arkadaşlarımızla oynadığımız oyunlardı. Benim en çok sevdiğim oyun ise; misket oyunuydu. Misket dediğimiz mika ya da camdan yapılan bilyelerle oynan bu oyunu ben çok ama çok severdim. O kadar çok oynardık ki neredeyse ellerimiz yara olurdu. Çocukluk dönemi oyunlarımızı sıralayacak olursam;

  • Seksek
  • Körebe
  • Yakalamaca
  • Saklambaç (sobe)
  • Mendil kapmaca
  • Yakan top
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir