Çocukların barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinden gerektiği gibi faydalanmaları için neler yapılmalıdır?

Çocukların barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinden gerektiği gibi faydalanmaları için neler yapılmalıdır?

Çocukların temel haklarından yararlanabilmesi ve ülkenin gelişmişliği arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Yani ülkenin gelişmişlik seviyesi arttıkça çocukların temel haklarından yararlanabilme oranları da yükselmektedir. Dolayısıyla çocukların barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinden gerektiği gibi faydalanabilmeleri için ülkenin gelişmişlik düzeyinin artması gerekmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ülkemiz gelişmekte olan bir ülkedir. Bu sebeple de nüfusun artması amacıyla çocuk yapmak için halk teşvik edilmektedir. Bu doğru bir hamle olarak görülebilir ancak bu teşviklerin yanı sıra çocukların yaşayacakları hayatlar ile ilgili de çalışmalar yapılmalıdır. Ülkemizde bu da yapılmakla birlikte yeterli görülmemelidir. Çocukların sanat ve spor faaliyetleri ile ilgilenmeleri için hemen hemen her mahalleye ücretsiz spor tesisleri yapılmaktadır. Sanat faaliyetleri de halk eğitim merkezleri vs. gibi yerlerde yapılabilmektedir. Ayrıca okullarda da spor ve sanat faaliyetleri için kurslar verilmektedir. Çocuklar bu kurslara daha fazla yöneltilmelidir. Bunun gibi faaliyetler çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimi için çok önemlidir.

 

Çocukların barınma ihtiyacının daha iyi bir şekilde karşılanabilmesi için devlet, çocuğu olan ailelere kira yardımı vs. gibi bir yardım yaparsa bu konuda ülkemiz bir ilerleme kaydedecektir. Yine çocukların daha iyi beslenebilmesi için de böyle bir yardım düşünülebilir. Ancak bu yeterli olmayacaktır. Çünkü çocukların sağlıklı beslenebilmesi yalnızca para ile karşılanabilecek bir ihtiyaç değildir. Çünkü çocukların evde, sağlıklı ev yemekleri ile beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca çocuklar hazır ve paketli yiyecekleri tüketmekten de kaçınmalıdır. Çünkü bu yiyecekler koruyucu maddeler içerdikleri özellikle çocuk sağlığını ciddi seviyede tehdit etmektedir. Bunlar yapılırsa çocukların sağlık açısından da çok fazla sorunu olmayacaktır. Ülkemiz sağlık hizmetleri konusunda Avrupalı ve Kuzey Amerikalı devletlerden çok geride değildir demek yanlış olmayacaktır. Ancak hastalanmadan önce alınacak önlemler arttırılırsa, sağlık hizmetlerine gerek kalmadan çocukların sağlıklı bir şekilde büyümeleri konusunda ciddi bir adım atılmış olacaktır. Yani yukarıda belirtilen barınma ve beslenme konusundaki öneriler uygulanırsa ya da bu önerilere benzer farklı şeyler yapılırsa çocuklar sağlıklı bir çevrede büyüyebilirler. Böylece hasta olup tedavi olma ihtiyacı duymak yerine hastalanmadan daha sağlıklı bireyler olarak yaşayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir