Çocuklar hangi oyunları oynuyorlar?

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Çocuklar hangi oyunları oynuyorlar? Bu oyunların adlarını ve nasıl oynandığını kısaca yazınız.

 

2 oyun resim edilmiş. İlk oyunumuzun adı KÖREBE. İkinci oyunumuz için YAKARTOP diğer adıyla Ortada SIÇAN. Bu oyunların nasıl oynandıklarını kısaca resimlerin altına açıkladık. Okuyup öğrenebilir, okulda veya sokakta arkadaşlarınız ile oynayabilirsiniz

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

KÖREBE: Üstteki resimde oynanan oyundur. Oyunculardan birisinin gözleri bağlanır ve görmemesi sağlanır. Diğer oyuncular ise körebenin kendilerini bulabilmeleri için ses çıkartırlar. Bu sayede gözleri bağlanan ebe (körebe) diğer oyuncuları yakalamaya çalışır. Oyun alanı biraz dar olmalı ki gözleri bağlanan körebe diğer oyuncuları yakalayabilsin. Yakalanan kişi körebenin yerine geçer ve yakalanan kişinin gözleri bağlanır. Oyun bu şekilde devam eder.

 

YAKARTOP: Oyuncular iki takım oluşturur. Takımlar üstteki resimdeki hizalanır. Bir takıp ortaya geçer diğer takım oyuncuları ise onları topla vurmaya çalışır. Vurulan oyuncu oyundan çıkar. Takımda tek bir oyuncu kalınca topla vurmaya çalışan takıma 6 hak verilir. 6 atış içinde son kalan oyuncuyu vurabilirlerse ortaya kendiler geçer. Yok vuramazlarsa ortadaki takım 1 sayı kazanır ve oyun bu şekilde devam eder. Oyun içinde bir de can alma vardır. Topu atan takımdan kişilerin attığı topu havada yakalarsa yani yere değmeden havada yakalarsa yakalayan kişi can almış olur. Aldığı can kadar vurulma hakkı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir