Çocuk haklarının ihlal edildiği örnek bir olay bulunuz.

Çocuk haklarının ihlal edildiği örnek bir olay bulunuz. Bu ihlalin giderilmesi için hangi çalışmaların yapıldığı veya yapılabileceğini araştırınız.

 

Günümüzde dünyanın en büyük sorunlarından birisi çocuk işçilik sorunudur. Özellikle Asya ve Afrika kıtalarında çok sayıda çocuk işçi bulunmaktadır. Bu çocuklar taşıyamayacakları kadar büyük yükler altına sokulmaktadır. Büyüme ve gelişme çağında olan bu çocukların narin bedenlerinin bu ağır yükleri taşıyabilmeleri mümkün değildir. Hayatlarının oyun oynama ve eğlenme dönemi olan bu kısmında ağır işlerde çalışan çocuklar hem psikolojik hem de fiziksel gelişimlerini sağlıklı olarak tamamlayamazlar. Bu da ağır işlerde çalışan çocukların yetişkinlik dönemlerinde diğer insanlara göre geride kalmalarına sebep olmaktadır. Çünkü bu kişiler gelişme çağlarını iyi değerlendirememişlerdir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu sorunun çözülmesi amacıyla dünyada pek çok sivil toplum örgütü çalışmalar yapmaktadır. Bunların yanı sıra devletler de bu konu hakkında ciddi çalışmalar yapmaktadır. Örneğin, Türkiye’de çocuk işçi çalıştırmak suçtur ve cezası vardır. Bu ceza ciddi bir miktarda para cezasıdır. Ve bu ceza ile işverenin çocuk işçi çalıştırarak ettiği kara oranla çok daha fazla bir zarara uğraması amaçlanmaktadır. Bu ceza caydırıcı sayılabilecek bir cezadır ancak denetim konusunda sorunlar vardır. Çocuk işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenlere cezalar kesilmektedir ancak çocuk işçi çalıştıran her işletme tespit edilememektedir. Bu durum da çocuk işçi çalıştıran işletmeleri çocuk işçi çalıştırma konusunda heveslendiren ve cesaretlendiren bir durumdur. İşletmelerin denetimleri eğer arttırılırsa çocuk işçi sorunu biraz daha azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.