Çin’de Üretilen Bazı Ürünlerin Ülkemizde Kullanılmasının Sebebi Nedir?

Sizce Çin’de üretilen bazı ürünlerin ülkemizde kullanılmasının sebebi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Ankara Ticaret Odasının yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de 25 sektörün Çin malları ile kuşatıldığını ortaya koymuştur. Çin malları ithalinin kilit ile başladığı, daha sonra iğneden ipliğe, konfeksiyondan elektronik eşyaya pek çok ürünle devam ettiği görülmektedir. Çin mallarının tercih edilmesinin sebebi, aynı ürünün ülkedeki üretiminin pahalı olması, buna rağmen Çin mallarının daha ucuza tüketiciye ulaştırılmasıdır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

En çok tercih edilen ürünler arasında bisiklet, güneş gözlüğü, seramik ve porselenler, kalemler, oyuncaklar, cep telefonu ve bilgisayarlar yer almaktadır. Ancak, her ne kadar gelen talebi karşılayıp, uygun fiyat da olsa da göz ardı edilmemesi gereken şey, ürünlerin bir o kadar da kadar da kalitesiz olduğunun anlaşılmasıdır.

 

Son zamanlarda Çin’den İthal edilen oyuncakların, kalitesiz olduğu kadar sağlıksız olduğu ve özellikle çocukların hayatlarını tehdit ettiği ispatlanmış ve hatta bu ürünlerin satışı yasaklanmıştır. Aynı şekilde çin malı gözlüklerin göz sağlığını tehdit ettiği, hatta körlüğe kadar gidecek sağlık sorunlarına sebep olduğu anlaşılmıştır. Sofralarda kullanılan ithal seramik ve porselen tabaklar ise kalitesiz kullanılan maddeler yüzünden kişi hayatını tehdit edebilir. Elektronik araçlarda ise patlama riski bulunmaktadır. Her ne kadar medyada Çin mallarının insan hayatına verdiği zararları gösteren haberler çıksa da, ucuz olması ve itahi çok olduğu için her yerde bulunması, bu tür ürünlere olan talebi maalesef azaltmamakta aksine her geçen gün artırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir