Çevreyi korumak ifadesinden ne anlıyorsunuz?

“Çevreyi korumak” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

İnsanlığın neslinin devam edebilmesi için su kadar gereklidir çevreyi temiz tutmak.

Ömrümüz boyunca içinde yaşadığımız bazen belli sebeplerden dolayı değişebilen ama çevre kavramının her zaman hayatımız sona erene kadar var olacağı bir ortamdır. İçinde bulunduğumuz çevrede yaşam koşulları, şartları farklılaşsa da yine insanlara faydalı olmak çevreyi korumak temiz tutmak hem kendi sağlığımız için hem başkalarının sağlığı için daha yaşanabilir bir ortam oluşturmak gerekir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu insan olmanın şartıdır, kuralıdır. Çevre değişir ama çevreyi korumak temiz tutmak kavramı hep aynı kalır.

Çevreyi korumak demek etrafta olabilecek olumsuzlukları kaldırmak hatta bazen yok etmeye çalışmak bunun için elimizden ne geliyorsa yapmak demektir.

Çevreyi korumak ve koruma faaliyetlerinde bulunabilmek bencil olmamak demektir. Bencilce hareket edilen her bir davranış sadece kendi sağlığımıza değil etrafımızdakilerin de sağlığına zarar vermemektedir. Ben böyle bir düzen içerisinde memnunum diyerek işin içinden sıyrılmak ve kirli olmayı kabul etmek sadece kendimize verdiğimiz bir zarar değil etrafımızdaki sevdiklerimize de vermiş olduğunuz bir zarardır.

Çevreyi korumak, bilinçli olmak demektir. Etrafımızdaki olup biten her türlü çevre faaliyetlerinden haberdar olmak eğer olumsuz bir durum görüyorsak buna müdahale edebilmek ve çevrenin korunmasında aksaklık, eksiklik gördüğümüz noktada fikirlerimizi söyleyebilmek insanları bu anlamda uyarmak gerekir.

Çevreyi korumak aslında bu da demektir. Çevreyi korumak bazen elimizden geliyorsa eylemlerimiz ile korumaya çalışmak bazen de bir şey yapamıyorsak sözlerimiz ile korumaya çalışmaktadır. Etrafın korunması demek bizim daha sağlıklı ve daha temiz ve daha kaliteli bir yaşam tarzı içerisinde bulunmamız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.