Çevrenizdeki yanlış kader anlayışıyla ilgili ne gibi davranışlarla karşılaşıyorsunuz?

Çevrenizdeki yanlış kader anlayışıyla ilgili ne gibi davranışlarla karşılaşıyorsunuz? Bu davranışları nedenleriyle birlikte yazınız.

Kader konusu, tarih boyunca farklı algılanma çabasına girilmiş bir konudur. İnsanlar, bazen yanlış işlere bulaştıklarında bazen içinden çıkılmaz durumlarla karşılaştıklarında bazen da bilerek ya da bilmeyerek yaptıkları hata ve kusurlarında, kader ile alakalı hezeyanlar yaşarlar. Kader anlayışındaki yanlış değerlendirmeler çoğunlukla pişmanlıkların birer eseridir. Dönülmez yollara girdiğini düşünen ya da zan edenler, kader anlayışına hatayı atarak işin içinden çıkmayı düşünür.

Yanlış kader anlayışı, insanın sorumsuz davranışlarının bir ürünüdür. Üzerine düşen sorumluktan kaçan ve gereğini yapmayı bir türlü beceremeyen insanlar, kader suçlusudurlar. Kadere suçu atarak yırtmanın yollarını ararlar. İradelerini kullanmayı beceremeyen insanların kaderi suçlaması, onların tembel bireyler olduğunu ve işin kolayına kaçtıklarını gösterir.

 

Bana bir şey olmaz demek ne kadar yanlış bir anlayış ise kaderim böyleymiş ya da kaderimde varsa olur demek de o kadar yanlıştır. Bir salgın tehlikesi nedeni ile gerekli önlemleri almak, her insanın birincil vazifesidir. Kaderimde varsa salgının bulaşması, olur diyerek pervasızca hareket etmek, hem dinen hem de insanlık adına ilmen yanlış bir davranıştır. İnsanların bu pervasızlıkları, bir başka yönden de diğer insanları etkilemektedir.

İrade, insanın kullandığı bir özelliktir. Allah, insana seçim hakkı tanımaktadır. İnsan da yaptığı seçimle kendi iradesini ortaya koymaktadır. Tembelliği seçip hiçbir şey yapmayan da, sorumluklarını yerine getirmeyip kaderim böyleymiş diyen de iradesinin bir gereği olarak davranmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.