Çevrenizdeki tarihi eserler hakkında araştırma yapınız.

Çevrenizdeki tarihî eserler hakkında araştırma yapınız.

Yaşadığım şehir olan Ankara; çok sayıda farklı medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Anadolu Yarımadası’nın tam merkezine konumlanan şehrimiz; Hititlerden tutun da Selçuklulara varıncaya kadar pek çok farklı medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Roma ve Osmanlı gibi büyük devletlerin de hüküm sürdüğü Ankara; çok sayıda tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. Ankara’daki tarihi eserler söz konusu olduğunda ise aşağıda sıralanan tarihi eserler ön plana çıkmaktadır:

  • Ankara Kalesi
  • Anıtkabir
  • Gordion
  • Augustus Tapınağı
  • Julianus Sütunu
  • Roma Hamamı

Ankara Kalesi, şehrimizin simgesidir. Altındağ ilçesi sınırları içerisinde yer alan kalenin kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Kalenin üzerinden Roma’dan Osmanlıya kadar çok sayıda farklı medeniyetin izlerine rastlamak mümkündür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Anıtkabir; Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün edebi istirahatgahıdır.

Gordion; kentimizin gezilmesi gereken tarihi yerleri arasında yer almaktadır. İsmini Frig kurucusundan alan bu antik kent; çok önemli eserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Augustus Tapınağı, Ulus’taki Hacı Bayram Veli Camiinin yanında yer alan bu tarihi yapı; M.Ö. 2. Yüzyılda yapılmış bir tapınaktır.

Julianus Sütunu ise Belkıs Minaresi olarak da bilinen güzel tarihi eserlerimiz arasında yer almaktadır. Altındağ ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Roma Hamamı; günümüzde dahi ihtişamıyla göz doldurmaktadır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın