Çevrenizdeki sebze ve meyve yetiştiriciliğine örnekler veriniz.

Çevrenizdeki sebze ve meyve yetiştiriciliğine örnekler veriniz.

Edirne’de yaşadığımız için birçok alanda sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılıyor. Daha çok bahçelerde yapılan tarım, pek çok merkezde seracılık ve tarlalarda da devam ediyor. Hatta anneannem apartmanda oturmasına rağmen, apartmanın bahçesinde bulunan küçük bir alanda domates, biber, patlıcan, biber, soğan vb. sebzeleri yetiştiriyor. Bu yıl çuvallar içine konulan toprakta patates yetiştireceğini söylediğinde çok şaşırdık. Heyecanla patateslerin büyümesini bekliyoruz….

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Edirne’nin Karaağaç diye bir mahallesi var. Orada taze fasulye, domates, biber, patlıcan, biber, soğan ve patates geniş tarlalarda yetiştiriliyor. Köydeki dedemler ise tarlalarda ayçiçeği, buğday, çeltik, arpa ve üzüm yetiştiriciliği yapıyor. Dedem ayrıca evinin yakınındaki bahçede, ıspanak, fasulye, domates, taze soğan, sarımsak vb. sebzeleri de yetiştirip pazarda satıyor.

Çevremde sebzelerin dışında birçok meyve ağacı da var. Hatta köyümüzde bulunan üzüm bağlarında yetişen üzümlerin tadını hiçbir yerde bulamazsınız. Yol boyunca sıralanmış olan elma, şeftali, erik ağaçları da tatlarına doyulmaz meyveler yiyoruz. Ayrıca çevre seralarda yetişen çileklerde ayrı bir güzel oluyor. Ama benim en çok hoşuma gide, dedemin karpuz tarlasında yetişen karpuzları dalından koparıp yemek. Ayrıca tarlanın yanında ki kiraz ağacının dallarına çıkarak o kıpkırmızı bal gibi kirazları yemekte ayrı bir keyif veriyor insana.

Aslında bende evimizin balkonunda çilek yetiştirmek istemiştim. Küçük bir saksının içinde çilek fidesi diktim ve her gün suladım. Ama benim çeliğim bir türlü büyümedi. Demek ki her bitki kendisine özel toprakta yetişirmiş. Bunu deneyerek öğrenmiş oldum ve bir daha böyle şeylere kalkışmadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir