Çevrenizdeki insanlarla selamlaşmak için hangi ifadeleri kullanıyorsunuz?

Siz, çevrenizdeki insanlarla selamlaşmak için hangi ifadeleri kullanıyorsunuz?

İslami bir toplumda barış ve huzurun hakim olmasına önem verir. Barış ve huzuru sağlamak için gerekli olan kurallar bulunur. Selamlaşmak, toplumdaki barış ve huzurun tesisinde önemli rol oynar. Selam kelime olarak barış, esenlik, huzur, güven, kurtuluş gibi anlamlara gelir. Selam vermek, karşınızdaki kişiye barış, huzur ve esenlik dilemenizdir. Bir kişi selam verdiğinde karşısındaki kişiye; benden sana zarar gelmez demektedir.

Selamlaşmak insanlar arasındaki ilişkilerin daha sağlamlaşmasına yardımcı olur. Her gün selamlaştığınız insanla aranızda bir bağ oluşur. Bu bağ verilen selamla artmaya devam eder. Tanımadığınız kişiyle tanışmak için bir merhaba selamı bile yeterlidir. Merhaba kelimesi sayesinde tanımadığınız kişiyle tanışıp arkadaş olabilirsiniz. Selam, iyi niyet göstergesidir. Kur’an- Kerim; size biri selam verdiğinde ona daha iyisiyle karşılık verin şeklinde emretmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Müslümanın Müslüman üzerinde hakları vardır. Hadis-i şerifte Hz. Muhammed (sav) bu hakların 5 olduğunu buyurmuştur. Bunlar;

  • Selam verdiğinde selamını almak
  • Hastalandığında ziyaretine gitmek
  • Cenazesine iştirak etmek
  • Davet ettiğinde davetine icabet etmek
  • Hapşırdığında Yerhamukellah demektir.

Selam vermek sünnet ama verilen selamı duyanın alması ise farzdır. Sünnet, Peygamberimizin (sav) yaptığı ve yaptığımızda bizlerin sevap kazandığı fiillerdir. Farz ise mutlaka yapılması gerekenlerdir. Ben, bir topluma girdiğimde iyi niyetimi göstermek için merhaba, selamun aleyküm, nasılsınız, iyi çalışmalar gibi ifadeleri kullanarak selam veririm. Selamımı duyan kişinin alması gerektiğini bilirim Böylece o kişilerle aramda güzel bir iletişim oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir