Çevrenizde ya da gittiğiniz farklı şehirlerde tarihî eser gördünüz mü?

Çevrenizde ya da gittiğiniz farklı şehirlerde tarihî eser gördünüz mü? Sizi çok etkileyen bir tarihî eseri arkadaşlarınıza anlatınız.

Tarihi eserler geçmişe tanıklık eden nesnelerdir. Bazen bir vazo bazende eski bir parşömen kağıdı olabilir. Hepsi çok değerli ve oldukça eskilerdir. Eski olmaları sebebiyle tarihi eser olarak adlandırılırlar. Bu eserlerin pek çoğu Türkiye’de müzelerde sergilenmektedir. Bazı tarihi eserlerde eski yapılardır. Bu yapılar Türkiye’nin farklı illerinde bulunan tarihi yapılardan oluşur. Geçtiğimiz yazlarda ziyaret ettiğimiz farklı illerde bunların örneklerine rastladık. Devasa yapıların hiçbiri bugünün mimarisine benzemiyordu. Sanırım beni en çok etkileyen şey de bu oldu. Ailecek yaptığımız tatil rotasından biri İzmireydi. Burada büyük teyzem yaşıyor. Bizi İzmirin her yerine götürmeye çalıştı. İzmirde tarihi eser olarak görülen Efes Antik kenti milattan önce

6000’li yıllarda inşa edilmiş oldukça eski bir yapıdır. Bu yapı Unesco tarafından 2015 yılında Dünya mirası listesine tescillenerek eklenmiştir. Burada Helenistik dönem ve Yunan uygarlığına dair izler bulunduğu için tarihi eser olarak adlandırılmıştır. Bunun yanı sıra Antalya’da Aspendos, Mersin’de Kız Kalesi, Şanlıurfa’da Balıklıgöl, Aksaray’da Ihlara Vadisi, Gaziantep’te Zeugma Antik Kenti de tarihi eser niteliğinde yerler olarak bilinmektedir. Ülkemizde onlarca farklı müzede eski zamanlardan kalan ve tarihi eser niteliği taşıyan eserleri de sergilenmektedir.

Ülkemizde yer alan bu tarihi eserler benim gibi pek çok turistin ilgisini çekmiş.Her yaz sezonunda onlarca turist yurt dışından buraları görebilmek için akın akın geliyor. Bu alanlarda farklı uygarlıklara ait izler görülebildiği için tarihi eser olarak anılmaktaymış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.