Çevrenizde Sizden Başka Hangi Canlılar Yaşamaktadır?

Çevrenizde Sizden Başka Hangi Canlılar Yaşamaktadır?

Çevremizde bizden başka birçok canlı yaşamaktadır. Bunlara örnek olarak en yakınımız mikro organizmalar, evcil hayvanlarımız ve kullandığımız eşyalardaki bakteriler. Organizmalar gerek bizim vücudumuzda gerekse kullandığımız eşyalarda vardır. Fakat bunların hepsi yararlı canlılar değillerdir. Bunlara dikkat etmeliyiz. Çevremizde biz insanları haricinde en çok bulanan canlı örnekleri genellikle yaygın olarak gördüğümüz sokak hayvanlarımız vardır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bunlara ağırlıklı olarak örnek verirsek kedi, köpek, kuş ve fare gibi canlılar mevcuttur. Doğal yaşam hep bir döngü içerisindedir. İnsanlar çevresindeki doğal yaşam dengesini bozmamalıdır. Konumuzun geneline bakacak olursak insanla birçok canlı ile bir arada yaşamaktadır. Geçmişten günümüze bu şekilde süre gelmiştir. İnsanlar alemi çevresindeki canlılarla beraber bir çember misali yaşam süregelmiştir. İnsan çevresindeki canlılarla beraber bir olgu içerisindedir buna örnek olarak çember verebilir. İnsanlar sokak hayvanları ve onun yakınındaki canlılar gibi.

 

Bizim çevremizde yer alan canlılar bir nevi paylaşım olanağını da sağlamaktadır. Buna örnek olarak sokağımızda ya da bir piknik alanında yanımıza yaklaşan canlıları hemen bir besleme içgüdüsü belirir bunun neticesin de ise insanlar paylaşıma yakınlaşır. Çevremizde yaşayan canlılara karşı duyarlı olmalıyız. Son günlerde televizyonlardan çıkan hayvanlara karşı orantısız güç ve şiddet oldukça üzücü buna cevap olarak doğada yaşayan tek canlı biz değiliz ve çevremizde ki canlılara saygı duymalıyız. Bizim başka canlılara davranışımız aslında kendimize davranış biçimidir. Saygı ve sevgi çevremizdeki her varlık için geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.