Çevrenizde sıklıkla karşılaştığınız doğa olaylarından hangileri Dünya’nın şekli hakkında bilgi verir?

Çevrenizde sıklıkla karşılaştığınız doğa olaylarından hangileri Dünya’nın şekli hakkında bilgi verir?

Dünyamız ekvatordan hafif şişkin, kutuplardan basık Geoit bir şekle sahiptir. Ancak bu basıklık gözle görülebilecek düzeyde değildir. Bu yüzden dünyamız tam küre değil ama küreye benzer bir şekle sahiptir deriz.

Çevremizde ki bazı olaylar da bize dünyanın bu küresel şekli hakkında bilgiler verir. Bu olaylar;

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

– Çevremize baktığımızda gördüğümüz alan oldukça azdır. Yüksek bir yere çıktıkça gördüğümüz alan artmaya başlar ve daha geniş alanlar görmeye başlarız. Bu durum dünyanın küresel yüzeyinden kaynaklanır. Eğer dünya düz olsaydı tüm yüzey aynı anda görülebilirdi.

– Ufuktan limana doğru yaklaşan bir geminin önce dumanının, sonra bacasının sonra da tamamının görülmesi de dünyanın küresel şekle sahip olduğunu gösterir. Eğer dünya yuvarlak değil de örneğin düz olsaydı gemiyi ufukta küçük ama tamamını aynı anda görebilirdik.

– Ay tutulması esnasında dünyanın gölgesi ay üzerine oval bir şekilde düşer. Eğer Ay’ı bir teleskopla gözlemlersek bunu çok rahat görebiliriz. Bu durum dünyanın küresel şeklini ispat eder.

 

– Bir uçaktan ufka baktığımızda ufuk çizgisinin düz değil eğri bir şekilde uzandığını görürüz. Bu durum da dünyanın şekli hakkında bize bilgi verir.

– Gece gündüzün oluşması da dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlar. Çünkü küresel yüzeye sahip olan dünyanın tamamı aynı anda güneşi göremez. Dünyanın aynı anda bir yüzü güneşe dönüktür ve aydınlığı yani gündüzü yaşar. Aynı anda dünyanın diğer yüzü güneşi göremez ve karanlığı yani geceye yaşar. Eğer dünya düz olsaydı her yer aynı anda güneşi göreceği için aydınlık olur ve gündüzü yaşardı.

– Dünyamız güneş sitemine bağlı sekiz gezegenden biridir. Gökyüzünde gözlemlenen tüm gezegenler yuvarlak görünür. Bu durum dünyamızın da yuvarlak olduğunu gösterir. Çünkü kendi etrafında dairesel hareket yapmaya başlayarak soğuyan gaz bulutları zamanla küresel bir şekle sahip olarak gezegene dönüşür. Dolayısıyla tüm gezegenler küre şeklindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir