Çevrenizde pul, sinema afişi, temalı fotoğraf, şarkı-türkü albümleri, sinema filmleri vb. toplayan insanlar varsa

Çevrenizde pul, sinema afişi, temalı fotoğraf, şarkı-türkü albümleri, sinema filmleri vb. toplayan insanlar varsa bunları neden biriktirdiklerini öğrenip ulaştığınız bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Pul koleksiyonu yapmak birçok insan için vazgeçilmez hobiler arasına girmektedir. Çevremde, ben dahil pul koleksiyonu yapan bir çok kişiye rastlamaktayım. Neden pul koleksiyonu diye sorduğumda aldığım cevap benimkiyle hemen hemen aynı olduğu için, ortak bir yanıt vermek istiyorum. Pul, bana göre geçmişle geleceği birbirine bağlayan kendi küçük ancak değeri büyük olan bir objedir. Teknolojinin bu denli ileri olmadığı ve iletişim mektuplar ile sağlandığı o dönemleri anımsatan pul, bende nostaljik duyguların harekete geçmesine sebep olmaktadır.

Yaşanmışlıkları anlatan, yaşanacaklara köprü olan bir simgedir. Sadece ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinin elimizde bulunan pulları, bir anlamda o ülkenin kültürünü de yansıtmaktadır. Hiç bilmediğimiz, gidip görmediğimiz insanların kültürlerinden bir iz taşıyan pullar, hem o insanlara duygusal yakınlaşmayı sağlamakta, hem de boşa geçen zaman için dinlendirici ve eğlenceli bir hobi olmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Günümüzde pul koleksiyonu yapan çok fazla kişi bulunmuyor. Gözlemlediğim kadarıyla pul koleksiyonerliğine çok fazla değer de verilmiyor. Kimi yüzyılı bulan bir asrı yaşatan pulların değerlerinin be denli düşük olması bir koleksiyoncu olarak beni üzüyor. Pul deyip geçmeyin, orada bir tarih yatıyor. Bunun haricinde farklı medeniyetleri bünyesinde barındırıyor. Pullara verilen ”pul kadar değeri yok” sözü ile kanıtlanıyor. Oysa, geçmişi unutmadan gelecekle bağ kurmanın yollarından biri de pul koleksiyonculuğudur. Ben bunun bilincinde olarak çevremdeki diğer koleksiyonerlerle pul biriktirmeye ve onları özenle saklamaya devam edeceğim. Bizim vermediğimiz değeri belki bizden sonraki koleksiyoncular bilirler.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın