Çevrenizde Nasrettin Hoca’ya Benzettiğiniz Kişiler Var mı?

Çevrenizde Nasrettin Hoca’ya Benzettiğiniz Kişiler Var mı? Böyle Bir Kişinin Özelliklerini Yazınız.

 

Nasrettin Hoca, Anadolu Selçukluları zamanında yaşamış günümüz hikaye ve fıkralarına baş kahraman olmuş efsanevi bir halk kişisidir. 1208 yılında Hortu’da doğmuş, 1284 yılında Akşehir’de vefat etmiştir. Günümüzde Nasrettin Hoca Türbesi olarak bilinen yere defnedilmiştir. Aldığı yüksek tahsiller neticesinde medreselerde ders vermiş daha sonra ise kadılık görevlerinde bulunmuştur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Güldürü ve mizah tarihinde dünyaca ünlü bir yere sahip olan Nasrettin Hoca, hazır cevaplılığıyla ve keskin zekasıyla bilinmektedir. Nasrettin Hoca derlemeleri hala birçok ülkede ders olarak okutulmaktadır.

 

Nasrettin Hoca’nın Kişiliği

Çoğunlukla fıkralarıyla ve kısa hikayeleriyle tanıdığımız Nasrettin Hoca, iyiliğe sevk eden doğru yolu gösteren bir bilgedir. Ancak bunu kendine has üslubuyla yaparak efsane olmuştur. Söyleyeceklerini iğneli ve manalı bir şekilde dile getirmiştir. Bu kısalar bu şekilde dilden dile kulaktan kulağa yayılarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Çevremizdeki tüm büyükler de tıpkı Nasrettin Hoca gibi iyiyi ve doğruyu öğütler. Ancak çok az kimse onun kadar usta bir dille anlatabilir derdini. Büyükler öğütlerinde Nasrettin Hoca gibi komşuluk, aile, arkadaşlık ilişkileri vb. toplumsal olayları ele alır. Ticari ve sosyal hayattaki eksikliklere değinirler.

Nasrettin Hoca gibi büyükler günümüzde de var olsalar da, çağın değişmesi ve hayat tarzının farklılaşmasıyla verilen tepki ve cevaplar kalıcılığını yitirmiştir. Ancak babacan, şakacı nasihatlerini sıkmadan veren bir büyük her asırda ve her zaman dikkat çekip sevilmiştir.

Etrafımızda Nasrettin Hocaya benzeyen bir kişi bulunuyordu. Yakın zamanda vefat eden bir kişi bizim yan komşumuzdur. Tıpkı onun gibi sakalı olan ve ton ton bir dedeydi. Aynı zamanda çocukları da çok ama çok severdi. Hep cebinde çocuklara vereceği şeker ya da çikolata olurdu. Sokakta oyun oynayan çocuklara sorular sorar; doğru yanıt verenlere de çikolata verirdi. Tabi diğer çocuklara da şeker verirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.