Çevrenizde hayvan barınakları var mı?

Çevrenizde hayvan barınakları var mı? Bu barınakların kurulma amacı nedir? Araştırınız.

Ülkemizde sokaklarda yaşayan hayvanların bakımlarını ve tedavilerini üstlenen çok sayıda barınak mevcuttur. Belediyeler ve hayırseverler tarafından yönetilen birçok kedi ve köpek barınağı bulunuyor. Hayvan barınaklarını ziyaret ederek sahipsiz hayvanların tedavilerine destek olabilir, onların sevgi ve şefkat ihtiyaçlarına karşılık verebilir ve maddi yardımda bulunabilirsiniz.

Peki bu barınaklar hangi amaçlara hizmet ediyor? Yardıma ihtiyacı olan hayvanları tedavi etmek öncelikli amaçtır. Bunun yanı sıra aşılama ve bakım ihtiyaçları karşılanıyor. Barınaklara getirilen hayvanlar veteriner hekimler tarafından sağlık kontrolünden geçirildikten sonra gözetim altına alınarak gereken tedavilere başlanıyor. Tedavisi yapılan hayvanlar kısırlaştırılıp küpelendirildikten sonra ait olduğu bölgeye geri bırakılıyor.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Barınaklardaki hayvanları sahiplenmek isteyen kişilere tüm bakımları yapıldıktan sonra hayvanlar teslim diliyor. Ayrıca sahipsiz bir hayvanı evlat edinmek isteyenler için sahiplenilecek hayvanın aşıları da bazı belediyeler tarafından ömür boyu ücretsiz ya da indirimli olarak yapılmaktadır.

Barınakların sadece belediyelerin gücüyle ayakta durması mümkün değil. Şahısların ve toplulukların da bu konuya el uzatması gerekmektedir. Maddi olarak mama, kulübe, battaniye, sağlık ekipmanları barınaklara bağışlanabilir. Bunlardan daha önemlisi barınaktaki hayvanların sevgi ihtiyacına destek vermektir. Barınaklara gidip oradaki hayvanlara sevgi göstermek en büyük destek olacaktır. Ayrıca bir hayvan sahiplenmek istediğinizde satın almak yerine barınaklardan hayvan sahiplenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir