Çevrenizde Hangi Fabrikaların Bulunduğunu Araştırınız.

Çevrenizde Hangi Fabrikaların Bulunduğunu Araştırınız.

Yaşadığımız çevreler, bulunduğumuz coğrafi konuma göre değişik bir takım üretim faaliyetlerini bünyelerinde barındırmaktadırlar. Mesela kırsal alanda yaşanılıyorsa, üretim faaliyeti de bu yönde şekilleneceği için tahıl ürünleri başta olmak üzere; buğday, arpa, çeltik, üzüm bağcılığı, seracılık, bahçecilik yani sebze ve meyve, ayçiçeği yetiştiriciliği, şeker pancarı üretimi, mısır yetiştirme, sebze çeşitleri, buna benzer çeşitli üretim faaliyetleri sağlanabilir.

Hayvancılık da yine yaşanılan bölgeye göre girişilen üretim faaliyetleri kapsamında değerlendirilebilir. Örneğin; arı kovanları bakımı ve bal üretimi, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tavukçuluk ve balıkçılık gibi faaliyetlerde sanayi fabrikaları birçok ürününün işlenmesi için önemli birer unsurdurlar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Fabrikalar çevrelerinde yetiştirilen ürüne göre kurulur. Ya da hayvansal ürünlerden ve hayvansal bir takım maddelerden yararlanmak adına yine çevresel etkenlere bağlı olarak faaliyet göstermektedirler. Mesela tekstil işlerinin yapımında kullanılan atölyeler yine çevresel etkenlere bağlı kurulmaktadır.

 

Süt ürünlerinin işletilmesi amacıyla, eğer bölgede hayvancılık yoğun ise ona göre bu amaç dahilinde fabrikalar kurulmaktadır. Süt ürünleri örneğin yoğurt, süt ve peynir üretimi, fabrikalarda işlenilmesi ve halka dağıtımı, belirli düzenler dahilindedir. Fabrikalar sayesinde bir takım ihtiyaçların giderilmesi için planlanan hizmet üretimi sağlanır. Ancak her fabrika da her yere kurulamaz.

Çünkü fabrikaların kurulmasının en temel kaynağı hizmet olsa da bunu belirlen diğer bir etken de bu hizmetin kalitesi ve üretim aşamasında en az enerji ile en fazla üretimin sağlanmasıdır. Bu nedenle de fabrikalar hammaddeye yakın yerlerde kurulurlar. Hammadde ve işlenilmesi için gereken enerji kaynakları çevremizde bulunan fabrikaların kurulmasında en önemli etkendirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.