Çevrenizde gidebileceğiniz hangi kütüphaneler var?

Çevrenizde gidebileceğiniz hangi kütüphaneler var?

Her türlü kaynağa ücretsiz olarak ulaşabileceğimiz kütüphaneler Türkiye’nin tüm illerinde ve çok sayıda ilçesinde hizmet vermektedir. Biz İstanbul’da oturduğumuz için kütüphane konusunda pek sıkıntı çekmiyorum. Çünkü hem bulunduğum ilçede hem de çevre ilçelerde kolayca ulaşabileceğim birçok kütüphane bulunmakta. Ancak evimin yakınında açılan ve belediye tarafından işletilen Kültür Merkezi’nin kütüphanesine gidiyorum. Üstelik orada bize kek ve meyve suyu ikramı da yapılıyor. Ayrıca kütüphane memuru çok anlayışlı ve sevecen biri. Aradığım kitabı bulamadığımda bana çok yardımcı oluyor.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bunun yanı sıra aynı Kültür Merkezinde olan bilgisayar odasını da kullanma şansına sahibiz. Basılı kitaplardan aradığımız bilgileri bulamayınca o bilgisayarlardan yararlanabiliyoruz. Hem de herhangi bir ücret ödemesi de yapmıyoruz. Ortam gayet temiz ve sessiz olduğu için arkadaşlarımla birlikte araştırma ödevlerimizin çoğunu bu kütüphanede yağıyoruz. Hem motivasyonumuz artıyor hem de keyifli bir şekilde ödevlerimizi tamamlıyoruz.

Ancak küçük şehirlerde olan arkadaşlarımız ne yazık ki böyle bir avantaja sahip değil. Hele de köy okullarında ki kütüphanelerin yetersiz olması ve hatta hiç kitap bulunmaması orada yaşayan arkadaşlarımız için büyük bir sorun bence. Bunun önüne geçme için daha önce okuduğumuz kitapları temiz kullanarak o köy okullarına gönderebiliriz. Zaten her yıl bir köy okulunu kardeş okulu seçiyoruz ve o köye her türlü kırtasiye malzemesi yardımı ulaştırıyoruz. Onlarında bizimle aynı ikalara sahip olmaları için daha fazla çalışmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir