Çevrenizde Dini Bayramlarda Neler Yapılmaktadır?

Soru: Çevrenizde Dini Bayramlarda Neler Yapılmaktadır? Gözlemlerinizi Defterinize Yazınız. İşte kısaca gözlemlerimiz…

 

İslam dininde iki dini bayram kutlanmaktadır. Biri Ramazan Bayramı diğeri, Kurban Bayramı’dır. Ramazan Bayramı, Ramazan ayı sonunda kutlanan bayramdır. Müslüman kişiler Ramazan ayında bir ay aralıksız oruç tutmaktadır. İslam dininde, dini bayramların önemi büyüktür. İnsanların birbirleri ile kaynaşması ve aradaki bağın güçlenmesi için önemli günlerden biridir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ramazan Bayramı kutlamalarına baktığımızda, bayram sabahı evin erkekleri sabah erkenden bayram namazına gitmektedir. Bu sırada evde kalan anne ve çocuklar kahvaltı hazırlamakla meşguldür. Çocuklar sevinç içinde bayramlıklarını giymektedir. Anne gelecek olan misafirler için ikramlıkları önceden hazırlamaktadır. Ramazan Bayramı 3 gün sürmektedir. Üç gün boyunca akrabalar birbirini ziyaret etmektedir. Hastalar ve yaşlılar hediyelerle ziyaret edilmektedir. Gelen misafirler en güzel şekilde ağırlanmaktadır. Neşe içinde geçen üç gün unutulmaz anılarla doludur.

 

Kurban Bayramı kutlamalarında yine aynı şekilde sabah erkenden erkekler namaza gitmektedir. Anne yine ev hazırlıkları ile uğraşmaktadır. Bayramın en çok tadını çıkaran çocuklar ise yeni kıyafetlerini giymektedir. Namazdan sonra toplanıp kahvaltısını yapan aile, İslam dini gereği vacip bir ibadet olan kurban kesme ibadetini yerine getirmektedir. Kesilen kurban eti ihtiyacı olan kişilere dağıtılmak üzere pay edilmektedir. Kurban etinden gelen misafirlere ikram etmek için ayrılmaktadır. Kurban bayramı 4 gün sürmektedir. Dört gün boyunca akrabalar birbirlerini ziyaret etmektedir. Büyüklerin elleri öpülmektedir. Hasta ve yalnız olan mahalle sakinleri ziyaret edilmektedir. Telaş ve neşe içinde geçen 4 günün ardından bayram sona ermektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir