Çevrenizde bulunan bir sivil toplum kuruluşunun amaçlarını ve faaliyetlerini araştırınız.

Çevrenizde bulunan bir sivil toplum kuruluşunun amaçlarını ve faaliyetlerini araştırınız.

Öncelikle sivil toplum kuruluşları kimdir ona bakalım. Sivil toplum kuruluşları halkın içerisinde bulunan insanların kendi istekleriyle katılarak gönüllü olarak oluşturulmuş olan kurumlardır. Adı üstünde sivil halk herhangi bir ihtiyacını karşılayabilmek faydalı olabilmek amacıyla oluşturulmuş bir kuruluştur. Bu kuruluşları etrafımıza baktığımızda faydalı olabilecek çevre alanında ya da insanların faydasına olabilecek herhangi bir sağlık alanında kurulmuş olan sivil toplum örgütüne rastlayabiliriz.

Bu sivil toplum kuruluşları özel kurumlardan bağımsız olarak hareket etmektedirler. Kişiler kendi istekleri ile bu kuruluşlarda çalışmak için başvuruda bulunurlar. Ülkemizde de pek çok sivil toplum örgütü olmakla beraber bunlardan ikisinin ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Birisi TEMA vakfı diğeri ise Kızılay sivil örgütüdür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kızılay; insanların kan bağışı yaptıkları ve bu alınan kan bağışlarının hastaneler de zor durumda olan insanlara kan yardımında bulunmak için kullanıldığı bilinmektedir. Sağlık sektöründe önemli bir yeri olan Kızılay, yılın belirli dönemlerinde kan bağışına davet etmektedir. Amacı insanların hem kan akışını daha temiz ve işlevli hale getirebilmek hem de insanlardan alınan kanların zor durumda olan muhtaç konumda olan hastalar için kan yetersizliği olan hastalar için kullanılmaktadır. Tedavi için sağlık alanında kullanılan bu kanlar sonucunda kişiler başkalarının hayatlarını kurtarmışta olmaktadır.

TEMA vakfı ise çevrecilik faaliyetleri ile ilgili yapılanmada önemli bir yer tutar. Özellikle ülkemiz içerisinde ormanlık alanlara ya da boşta bulunan ama yeşillendirilmesi gereken hava sahası içinde yer alan bölgelerde yeşillendirme faaliyetlerinde bulunurlar. Ağaç dikimi dendiğinde aklımıza yine bu vakıf gelmektedir. Çevremizde yaşanabilecek herhangi bir doğal afet, çölleşme ya da kuraklık gibi sebeplerden kaynaklanacak olan sorunların önüne geçebilmek ve çözüm üretebilmek amacıyla kurulmuş bir vakıftır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.