Çevremizi korumak için neler yapabiliriz?

Çevremizi korumak için neler yapabiliriz? Anlatınız.

Çevremizi korumak için hem kişisel olarak hem de toplum olarak birçok şey yapabiliriz. Öncelikle evimizde kullandığımız atıkları geri dönüşüme kazandırabilecek yolları öğrenmeli ve tasarruflu yaşamaya gayret etmeliyiz. Böylece çevre kirliliğinin önüne geçebilir ve kullanılmayan maddelerin geri dönüşüme verilmesiyle birlikte ülke milli gelirine katkı sağlayabiliriz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Örneğin; evimizde okunmayan gazete, dergi, kitap vb. kâğıttan üretilmiş eşyaları geri dönüşüme teslim ettiğimizde daha az ağacın kesilmesine destek olabiliriz. Poşet kullanımını azaltabilir ve doğaya poşet ve türevlerinin verdiği zararları en aza indirebiliriz. Pet ve cam şişelerinde tekrar kullanılması için biriktirip gerekli merkezlere verebiliriz.

Özellikle son aylarda ülkemizde getirilen poşet kullanma yasağı da çevremizi korumak anlamında büyük bir etkisi olduğunu söyleyebilirim. Evimizde kullandığımız yağları lavabolara dökmektense onları biriktirebilir ve atık yağ depolama merkezlerine gönderebiliriz. Çevrimizi korumak için yapılacak diğer faaliyetleri öğrenmek ve gönüllü olarak bu tür hizmetler veren yerlerde çalışmak için en yakın çevre koruma derneklerine başvurabilir ve bu merkezlerde öğrendiklerimizi çevremizdekilere de aktararak onlarında faydalanmasını sağlayabiliriz.

Birde son yıllarda pet şişe kapaklarının toplanması ile ilgili yapılan kampanyalar sonucu binlerce tekerlekli sandalye ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlarımıza teslim ediliyor. Küçük bir destek gibi görünse de bu pet şişe kalpaklarını çöpe atmaktansa hem çevre kirliliğinin azaltılmasını sağlanıyor hem de ihtiyaç sahiplerinin en önemli sorunlarından biri çözüme ulaşıyor.

Bu ve buna benzer yapılan tüm destekleyici faaliyetleri yakından takip edersek bizimde çevremizi koruma anlamında katkılarımız olabilir. Toplumda ki herkesin bu gibi durumlara hassasiyet göstermesi daha yaşanabilir bir çevre ve daha yaşanabilir bir dünya için çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir