Çevremizi gözlemleyerek yön değiştirme hareketi yapan varlıklara örnek verelim.

Çevremizi gözlemleyerek yön değiştirme hareketi yapan varlıklara örnek verelim.

Gözlem yapan insan dünyada üzerinde pek çok fizik olayının farkına varabilir. Buna hareket halinde bulunan cisimlerin farkına varılması da dahildir. Dünya üzerinde hareket eden her varlık mutlaka belli bir ivme kazanarak hızlanmakta veya yavaşlamaktadır. Bu sırada cismin yönlendirilmesine göre hareketin yönü değişebilir. Yön değiştirme denilen bu olayda düz giden bir nesnenin belli bir süre sonra farklı bir yöne doğru gittiği görülürse bu durumda onun bu yön değiştirmesini sağlayan etkiye bakmak gerekmektedir.

Yön değiştirme hareketinde belli bir çizgide giden nesne farklı bir çizgiye doğru kayar. İşte bu kaymanın başladığı anda ya cisim üzerinde bir etki söz konusudur ya da cismin ilerlediği yüzeyde bir farklılık söz konusudur. İşte bütün bu sebepler cismin hareketinin başka tarafa yapılmasını sağlayacak ve yön değiştirme olacaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Çevremizden yön değiştirme hareketine pek çok örnek sunulabilir. Bu örneklerdeki hareketlerle çok sık karşılaşmaktayız. Fakat bu hareketlere bilimsel açıdan bakmadıkça yapılan hareketin farkına varmayız. Örneğin havaya atılan bir taş sabit dururken bir kuvvetin yönlendirmesi ile havaya doğru yön kazanmıştır. Geminin dalgalara çarpması ve dalgaların yönünü değiştirmesi,  salıncağın sallanması gibi olaylar bir kuvvetin etkisi ile cisimlerin yön değiştirmesi olayının adıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir