Çevremizdeki Işık ve Sesler Konu Anlatımı 3. Sınıf Fen Bilimleri

                                                                        IŞIĞIN GÖRMEDEKİ ROLÜ
Gündüzleri çevremizdeki varlıkları kolayca görebiliriz. Akşam olunca varlıkları görmekte zorluk çekeriz. Varlıkları görmek için ışığa ihtiyaç duyarız. Gözlerimizi kapattığımız zaman her yer karanlık olur. Açtığımızda çevremizdeki cisimleri ve ışığı görürüz. Çevremizi iyi görebilmek için bulunduğumuz ortam iyi ışık almalıdır. Işık miktarı azaldıkça varlıkları görmemiz zorlaşır.

Karanlıkta hiçbir şey göremeyiz. Bulunduğumuz ortamdaki varlıkları net olarak görebilmemiz için ışık miktarının yeterli olması gerekir. Işık miktarı yetersiz olduğunda ya da çok fazla arttığında görme olayı zorlaşır.

Gündüzleri Güneş ışınlarının Dünya’mızı aydınlatmasıyla her şeyi rahatlıkla görebiliriz. Ancak Güneş ışınlarının olmadığı karanlık ortamlarda ve geceleyin görebilmek için farklı ışık kaynakları kullanırız. Bu ışık kaynakları insanlar tarafından geliştirilmiştir.

                                                                     IŞIK KAYNAKLARI                                             

Çevresine ışık vererek aydınlatan cisimlere ışık kaynağı adı verilir.  Işık yayarak çevresini aydınlatan her şey ışık kaynağıdır. En büyük. Işık kaynakları, doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olarak ikiye ayrılır.

1.Doğal Işık Kaynakları: Çevresine kendiliğinden ışık veren kaynaklara doğal ışık kaynağı denir. Güneş, yıldızlar, ateş böceği, şimşek, yıldırım ve bazı balıklar doğal ışık kaynaklarıdır.

En büyük doğal ışık kaynağımız Güneş’tir. Biz cisimleri güneşin yaydığı ışık sayesinde görürüz. Yıldızlarda doğal ışık kaynaklarımızdandır. Kendi ışıklarını kendileri üretirler.

 

2.Yapay Işık Kaynakları: Doğal ışık kaynaklarından gece yararlanamayız. Bu durumda yapay ışık kaynakları devreye girer. Yapay ışık kaynakları insanlar tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle insanlar tarafından yapılmış ışıklara yapay ışık kaynakları denir.

Ampul, trafik lambası, mum, meşale, televizyon ekranı, fener, mum, kandil, araba farları, cep telefonları, odun ateşi, deniz feneri gibi kaynaklar yapay ışık kaynaklarıdır.

 

Ay bazı geceler gökyüzünde parlak halde görünmesine rağmen bir ışık kaynağı değildir. Ay, güneşten aldığı ışığı yansıtır.

                                                                                      SESİN İŞİTMEDEKİ ROLÜ

 

Ses Kulağın duya bileceği basit titreşimlere ses denir. Ses maddelerin titreşmesi sonucu oluşur. Çevremizdeki nesneler ve olaylar hakkında bilgi edinirken en önemli ikinci organımız kulaklarımızdır.  Doğduğumuz andan itibaren çevremizle iletişim kurmak için seslerden yararlanırız. Sesler kaynağından çıktıktan sonra ışık gibi yayılır. Kulağımız bu sesleri toplar. Böylece kaynağından çıkan sesi duymuş oluruz. Bir kaynaktan çıkan ses, bir su damlasının durgun suya düştüğünde oluşturduğu halkalar gibi yayılır. Ses dalgalar halinde yayılır ve gözle görülmez. Ses dalgaları ne kadar yakınsa o kadar iyi duyarız.

Ses kaynağına yaklaştıkça sesin şiddeti artar, sesin kaynağından uzaklaştıkça şiddeti azalır. Çok yüksek sesle müzik dinlemek, uzun süreli gürültülü ortamlarda bulunmak duyma yeteneğimizi olumsuz yönde etkiler. Gürültünün zararları; dikkat dağılır. İş verimi düşer. İnsanlar çabuk yorulur. Sinir sistemi bozulur. Yüksek sesle konuşma alışkanlığı oluşur. Baş ağrısı ve baş dönmesi olur. İşitme kaybı olabilir. Her ses insan kulağı tarafından işitilemez. Bazı hayvanlar insanların duyamadığı sesleri duyarlar. Örneğin atlar, köpekler, yarasalar depremde oluşan sesleri işitebilir.

Ses havada dalgalar halinde yayıldığı gibi suda ve katı maddeler üzerinde de dalgalar halinde yayılır.

Ses en hızlı katılarda,

Sonra sıvılarda,

En yavaş da gazlarda yayılır. Ses boşlukta yayılmaz. Işık sesten daha hızlı yayılır. Bu yüzden gök gürültüsünden önce ışığı görürüz.

Çevremizde ses oluşturan ve ses çıkaran cisimlere ses kaynağı denir. Kulağımıza gelen bazı sesler doğal, bazı sesler ise yapaydır.

Örneğin kuş sesi doğalken,  davul sesi yapay ses kaynağıdır. Ses kaynakları doğal ve yapay olmak üzere ikiye ayrılı

 

1: Doğal Ses Kaynakları Doğada var olan seslerdir.

1.Gök gürültüsü     2.Rüzgar sesi   3.Dalga sesi    4.Su sesi   5. Şelaleden akan su sesi    6. Hayvan sesleri    7.İnsan sesleri

 

2- Yapay Ses Kaynakları: insanlar tarafından oluşturulan seslere yapay sesler denir.

1· Müzik aletlerinden çıkan sesler    2.Taşıtların çıkardıkları sesler  3.Televizyon sesi    4. Saat sesi  5. Telefon sesi   6. Zil sesi

 HAZIRLAYAN: TUNCAY YILDIRICI

“Çevremizdeki Işık ve Sesler Konu Anlatımı 3. Sınıf Fen Bilimleri” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.