Çevre temizliği ne demektir?

Çevre temizliği ne demektir? Çevrenin temiz tutulması için neler yapılabilir? Bu konuda Genel Ağ, gazete, dergi vb. kaynaklardan bir araştırma yapınız. 

İnsanın doğduğunda ilk karşılaştığı ve büyümeye başlama sürecinde de yine ona alışkanlıklarını kazandıracak olan doğruyu ve yanlışı sözleri ile hareketleri ile fark ettirecek olan insanların bulunduğu alana çevre denir. Çevremiz en yakınlarımızın olduğu bölge olarak da ifade edilebilir. Aile çevresi mahallemizde bulunan insanlar okuldaki arkadaşlarımız her biri bizim çevremiz kapsamına girmektedir. Yani yaşam alanımız olan yerdir. Ömrümüz boyunca geçireceğimiz ve tüm vaktimizi tüketeceğimiz yer olan çevreye en yaşanabilir, en çok varlık sürdürülebilir bir halde tüketmek ve bulmak önemlidir.

İşte tam da bu noktada çevre temizliği kavramı ortaya çıkmıştır. Yaşadığımız alan ne kadar temiz olursa bizim daha kaliteli ve daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmemizinde önü o kadar açılmış olur. Çevre temizliği önemlidir çünkü bizim sağlığımız söz konusudur. Yaşadığımız alanın yani çevrenin çok kirli olduğunu, bakımsız olduğunu, çöplerle dolu olduğunu düşündüğümüzde öyle bir ortamda varlığımıza sürdürmemiz günden güne zorlaşacaktır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu yüzden çevremizin temiz olması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Bunların başında önce kendimiz çevreyi temiz tutuyor muyuz? buna dikkat etmeliyiz. Etrafımıza çöp atmamalıyız. Çöpleri konteynera attırmalıyız. Kendimiz de tam bir temizlik sürecini yakalayabildiğimizde bu sefer çevremizdekileri uyarmakla başlayabiliriz. Başkalarının çevreye zarar vermesinden ve çevreyi kirletmesinden sorumlu hissederek kendimizi, onları uyarabiliriz. Çevre temizliğine katkı sağlayacak uyarıcı levhalar hazırlayarak belli noktalara bu levhaları yerleştirebiliriz. Evimizin bulunduğu alana yakın bir noktada çöp konteynırları bulunmuyorsa bunun için gerekli yerleri arayarak bir konteyner getirmelerini isteyebiliriz.

Yeşil alanların fazlalığı o bölgelerin olduğu yerleri daha temiz tutmaya sebep olur. Kişiler zihinlerinden farkında olmadan böyle bir alanı kirletmenin çevre düzenini var olduğunu ve buna karşı bir hareket olacağını düşünürler. O yüzden temiz olmasını istediğimiz bölgelere belirli aralıklarla belli bir düzen içerisinde ağaç dikimi yapabiliriz.

Çevresinin temiz kalması ile ilgili belli projeler başlatarak özel günlerde çevre temizliği ile ilgili, temizlik ile ilgili belirli broşürler dağıtılabilir. Bununla ilgili reklam filmleri de yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.