Çevre kirliliğinin sebepleri ile ilgili araştırma yapınız.

Çevre kirliliğinin sebepleri ile ilgili araştırma yapınız.

Küresel ısınma bilinen tanımıyla; doğal olmayan sebeplerle doğaya yaptığımız tahribatlar sonucunda atmosferdeki sera gazı birikmesi ve partiküllerde meydana gelen artış, ozon tabakasındaki incelmeye sebep olarak bunun sonucunda küresel boyutta görülen sıcaklık artışıdır. Tüm iklim bilimcilerinin hem fikir olduğu nokta, önlem almadan devam ettiğimiz eylemler iklimlerde değişime sebep olacak ve güzel dünyamız cehenneme dönüşecektir. Türkiye karmaşık iklim yapısı nedeniyle küresel ısınmadan etkilenen ve ilerde en çok etkilenecek olan ülkeler arasındadır.

1950 ile 2017 yıllarında 77 meteoroloji istasyonunda alınan veriler incelendiğinde çıkan sonuç oldukça ciddidir.  Yaz mevsimi 28 ilde kısalmış ve kış mevsimi ise 61 ilde uzamıştır.  1998’den bu yana kış mevsimi belirgin bir şekilde ortalamanın altına düşmüştür.  2010 yılı Türkiye için oldukça sıcak bir yıl olmuş ve su kaynaklarında ciddi azalmalar görülmüştür. Bu sebepten dolayı insanlarda böbrek hastalığında artış meydana gelmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Zengin topraklara sahip bu ülke,  gün geçtikçe tarımdaki verimi azalmaktadır. Yanlış yapılan ziraat uygulamaları ve devlet politikalarında etkisi olması göz önünde bulundurarak, CO2 emisyonunda yaşanan sorunlar iklimlerin değişmesi ekinlerin zamanında filiz vermemesine buna bağlı olarak da üretimin düşmesine sebep olmuştur. Dört mevsimi yaşayan ülkemizde geçiş mevsimi dediğimiz ilkbahar ve sonbahar bazı şehirlerimizde tamamen etkisini yitirmiştir. Yapılan bir araştırmaya göre 2050’den önce İstanbul’un havası Roma’ya, İzmir Adana’ya, Gaziantep’inki Erbil’e,  Adana’nınki Lefkoşa’ya dönüşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir