Çeşitli dönemlerde olumlu gelişmeler yaşanmasaydı bugün yaşamımızda ne gibi değişimler olurdu?

Çeşitli dönemlerde olumlu gelişmeler yaşanmasaydı bugün yaşamımızda ne gibi değişimler olurdu? Yazınız. (Geçmişteki özgür düşünce akımları)

 

Dünyanın varoluşundan itibaren insanoğlu içindeki merak duygusunun da etkisiyle hayat serüvenini devam ettirmiş ve her yüzyılda yeni yeni buluşlar ve icatlarla ilerlemeye devam etmiştir. İnsanoğlunun bu aşırı merakı ve yeni bilgilere ulaşma çabası da yaşadığı çağın gerekliliklerine göre çeşitli gelişmeleri de beraberinde getirmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu durumu şöyle basit bir örnekle açıklayacak olursak; eğer yazı bulunmasaydı matbaa bulunamaz ve kitaplar çoğaltılamazdı. O zaman da inşaların farklı bilgilere ulaşması ve kendisini geliştirmesi mümkün olmazdı. 21. Yüzyılda yaşadığımız günümüzde gelişen teknoloji ve internetin yaygınlaşması ile birlikte her an yeni bir buluşla ve yeni bir bilgiyle karşılaşmamız mümkün. Hatta özellikle teknoloji alanında yaşanan gelişmeleri takip etmekte oldukça zor oluyor.

Yaşadığımız çağ tamamen elektronik bir yaşam biçimi beraberinde getirse de geçmişin izlerini hala çoğu yerde görüyoruz. Teknolojinin girmediği hiçbir ev, ortam ve kurum kalmadı nerdeyse. Dünyanın neresinde olursak olalım istediğimiz an istediğimiz yerden bilgiye ulaşmak çok kolay artık. Tabi bunlar bir anda ortaya çıkmadı. Her bir icadın ve her bir buluşun belli bir hazırlık dönemi var bu gelişimler ışığında yeni yeni ürünler piyasaya sürülebiliyor.

Kısaca söyleyecek olursak, her çağda bulunan her icat ve yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde insanoğlu dünyadaki yaşamını daha kolay ve daha konforlu bir hale getirmek için çabalıyor. Ancak buradaki önemli nokta bulunan yeni bir icadın tamamen insanoğlunun yararına kullanılıyor olması. Yoksa sağlık için üretilen ilaçlar yanlış ellere geçtiğinde öldürücü olduğu gibi yaşanan teknolojik gelişmenin ürünü olan savaş uçakları ve bombaları da savunma amacının dışında kullanılırsa insanoğlunun sonunu da getirebilir. Böyle bir durumda da yaşam tamamen ilkel bir hale gelecek ve dünyadaki hayat oldukça zorlaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir