Cemaatle kılınan namaz ile tek başına kılınan namaz arasında ne gibi farklar vardır?

Cemaatle kılınan namaz ile tek başına kılınan namaz arasında ne gibi farklar vardır? Söyleyiniz.

Cemaatle namaz kılmak kalabalıklarla birlikte ibadet etmeyi sağlar. Tek başına namaz kılmak ise bireysel bir şekilde ibadet etmeyi sağlar. İnsanoğlunun hem bireysel anlamda hem de cemaat halinde namaz kılması manevi yönden farklı kazanımlar elde etmesini sağlar. Sürekli olarak evde tek başına namaz kılan biri sadece kendi dünyasında namaz ile hem hal olurken camiye giden biri ise Rabbi ile görüşmenin yanında kalabalık bir topluluğun Allah’a yakınlaşmak adına neler yaptığını daha yakından görebilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Peygamberimiz (s.a.v.) çoğu zaman namaz kılmanın önemi hakkında hadisler söylediği gibi cemaatle kılınan namazlar hakkında da önemli hadisler söylemiştir. Bireysel namazlarda alınan hazzın daha fazlasını sunan cemaat halindeki namazlarda insanlar arası birlik beraberlik duyguları doruk noktasına ulaşmaktadır. Toplumun kaynaşmasını sağlayan bu ibadet aynı zamanda sevap açısından da bireysel olarak kılınan namazlardan daha faziletlidir. Peygamberimiz (s.a.v.) cemaat halinde kılınan namazlar ile ilgili hadislerinde tek başına kılınan namaz yerine cemaat halinde kılınmasını söylemiştir.

 

Tek başına namaz kılan kişilerin cemaat namazından alacakları sevapların daha düşük olmasının yanında hastalık ve ya bazı durumlarda cemaat halindeki namazların da tek başına kılınabileceği dinimizce açıklanmıştır. Cemaat halinde kılınacak olan namazlarda edilen duaların da kabul edileceğini haber veren İslam dini, bayram namazı ve Cuma namazı gibi namazların özellikle cemaatle kılınmasını istemiştir. Cemaatle namaz kılmanın önemini göstermek adına Peygamberimiz (s.a.v.) çoğu zaman namazlarını cemaatle kılmıştır.

“Cemaatle kılınan namaz ile tek başına kılınan namaz arasında ne gibi farklar vardır?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.