Çarpma İşlemi Gerektiren Problemler 3. Sınıf Matematik

Problem- Babam 8 saate bir ilaç içmektedir.İlacı 5 günde bittiğine göre babam kaç ilaç içmiştir?

Problem-2: Talya, Selen’den ve Ceren’de Talya’dan 4 yaş büyüktür. Ceren 14 yaşında olduğuna göre üçünün 6 yıl sonra yaşları toplamı kaçtır?

Problem-3: Dedem bahçeye 18 elma fidanı, elmaların 3 katı portakal fidanı, portakalların yarısından 8 eksik kayısı fidanı dikmiştir.Bahçede 24 ağacımız vardı.Şimdi bahçede kaç ağacımız oldu?

Problem-4: Bakkal amca tanesi 25 kuruştan 150 yumurta alıyor. Yumurtaların 10 tanesi kırılıyor. Kalan yumurtaların tanesini 45 kuruştan satıyor.Bakkal amca kaç lira kar etmiştir?

Problem-5: Bir kutuda 10 mendil,10 kutuda bir koliye konuyor.8 kolide kaç mendil vardır?

Problem-6 : Yarım kilo gramı 3 lira olan muzdan 8 kilo, çeyrek kilogramı 5 lira olan cevizden 3 kg ,kg’si 2 TL olan portakaldan da 5 kilo alan babam satıcıya 200 tl verdiğine göre kaç lira para üstü alır?

Problem-7: Dedem 1 saatte 40 ceviz kırıyor. Ben 1 saatte dedemin kırdığı cevizlerin yarısı kadar ceviz kırıyorum.Kardeşim ise 1 saatte dedemin kırdığı cevizlerin çeyreği kadar ceviz kırıyor.Üçümüz birlikte 2 saatte toplam kaç ceviz kırarız?

Problem-8: Saylan bir kitabın ilk gün 20 sayfasını sonraki 3 günde ise hergün bir önceki günden 12 sayfa fazla okuyarak toplam 4 günde bitirmiştir. Kitap kaç sayfadır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir