Canlılar Dünyasına Yolculuk Konu Anlatımı 3. Sınıf Fen

ÇEVREMİZDEKİ VARLIKLARI TANIYALIM
Çevremizde gördüğümüz her şeye VARLIK denir Varlıklar bu özelliklerine göre canlı varlıklar ve cansız varlıklar olarak ikiye ayrılır.
CANLI VARLIKLAR: Beslenen, hareket eden büyüyen ve çoğalan varlıklara canlı varlıklar denir.
 İnsanlar
 Bitkiler
 Hayvanlar
 CANSIZ VARLIKLAR: Beslenemeyen, büyüyemeyen ve hareket etmeyen çoğalmayan varlıklara ise cansız varlıklar denir.
 Eşyalar
 Hava, su ve toprak…
CANLI VARLIKLAR
 Hareket eder.
 Beslenir.
 Büyür ve gelişir.
 Solunum yapar.
 Çoğalır.
 Boşaltım yapar. CANSIZ VARLIKLAR
1. Hareket edemezler.

2. Çoğalmazlar.

3. Beslenmezler.

.4. Boşaltım yapmazlar

5. Büyüyüp, gelişmezler.

.6. Solunum yapmazlar

BEN VE ÇEVREM

Canlı ve cansız varlıkların bir arada bulundukları ortama çevre denir. Çevremizde canlıların yaşayabileceği farklı yaşam alanları vardır. Hayatımızı devam ettirebilmek için yaşadığımız çevreyi korumamız gerekir.
Canlılar bulundukları ortamı zaman zaman kirletirler. Kirli ortam bütün canlıları rahatsız eder. Temiz ve sağlıklı bir ortamda yaşamayı herkes ister. Bunun için çevremize karşı sürekli duyarlı olmalı çöpleri çöp kutusuna atmalı atmayanları uyarmalıyız.
Çevremizin temizliği için çalışan insanlar vardır. Sokağımızı, mahallemizi, ilçemizi ve ilimizi temizleyen çöplerini alan temizlik görevlileri vardır.

Okulumuzu sınıfımızı temizleyen hizmetliler vardır. Ancak herkes yaşadığı çevreye karşı sorumludur ve temizliğine özen göstermelidir. Temizlik işlerinin yürütülmesinde duyarlı olunmalı, görülen aksaklıklar yetkililere bildirilmelidir.
DOĞAL VE YAPAY ÇEVRE
İçerisinde bulunduğumuz çevre doğal ve yapay çevre olmak üzere ikiye ayrılır.
Doğal çevre: Canlı ve cansız varlıkların denge içerisinde bulundukları ortamdır. Kendiliğinden oluşmuş ortamlara denir. Ormanlar, dağlar, denizler, çayırlar, dereler, göller doğal çevreye örnektir. Doğal çevrede canlı ve cansız varlıklar uyum içinde bulunurlar. Doğal çevrede canlı çeşitliliği çoktur. Doğal çevrenin havası ve suyu temizdir. Doğal çevrede insanlara ve araçlara az rastlanır.
Yapay Çevre: İnsanlar tarafından yapılmış binalar, köprüler, barajlar, yollar, tarlalar gibi varlıklardan oluşan çevreye denir. Şehirler, köyler, mahallemiz, okulumuz, hayvanat bahçeleri, parklar, mağazalar, çiftlikler, evimizin bahçesi yapay çevreye örnektir. Yapay çevrede canlı çeşitliliği azdır. Yapay çevrede hava kirliliğine görülür. Yapay çevrede insan ve araçlara sık rastlanır.
BİLİNÇLİ TÜKETİCİ
Hayatımızı devam ettirebilmek için ihtiyaçlarımızın karşılanması gerekir. İhtiyaçlarımızı karşılarken kullandığımız kaynaklar sınırsız değildir. Elektrik, su ve doğal gaz, ihtiyaçlarımızın karşılanmasında kullandığımız enerji kaynaklarıdır. Bu kaynaklar kullanılırken tasarruflu olmalıyız. İhtiyacımız kadarını kullanmalıyız. Gereksiz lambalar söndürülmeli, suyu boş yere akıtmamalıyız. Evde okulda yaşamın olduğu her yerde tutumlu olmalı gereksiz harcamalardan kaçınmalıyız.
SAĞLIKLI YAŞAM
Sağlıklı yaşamak hepimiz için çok önemlidir. Mutlu ve başarılı olmak için sağlıklı olmamız gerekir. Sağlığımızı kaybettiğimiz zaman hiçbir şey yapmak istemeyiz. Derslerimizde başarılı olamayız. Oyun oynamak bile bize zevk vermez. Sağlıklı yaşam için şunlar yapmalıyız:
*Sağlıklı yaşam için dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Bunun için her türlü besinden yeterince yemeliyiz. Yiyeceklerimizi seçerken sağlıklı ve doğal olanları seçmeliyiz.
*Sağlıklı yaşam için kendimizi hastalıklardan korumalıyız. Bunun için havasız ortamlardan uzak durmalıyız. Terliyken su içmemeliyiz. Giysilerimizi mevsimlere uygun olarak seçmeliyiz. Hasta olan kişilere yaklaşmamalıyız.
*Sağlıklı yaşam için kişisel temizliğimize özen göstermeliyiz.
*Sağlıklı yaşam için düzenli olarak yaşımıza uygun spor yapmalıyız.
*Sağlıklı yaşam için uyku düzenimize özen göstermeliyiz. Bunun için zamanında yatıp zamanında kalkmalıyız.

Hazırlayan: Tuncay Yıldırıcı

“Canlılar Dünyasına Yolculuk Konu Anlatımı 3. Sınıf Fen” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.