Çanakkale Zaferi hakkında neler biliyorsunuz?

Çanakkale Zaferi hakkında neler biliyorsunuz?

Çanakkale Savaşı, İtilaf devletlerinin yurdumuza saldırdığı cephelerden biridir. 1915-1916 yılları arasında gerçekleşen savaş, Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmış ve Çanakkale Zaferi olarak tarihe altın harflerle yazılmıştır. 1 Ağustos 1914 yılında müttefikimiz Almanya ile anlaşma imzalayan Osmanlı Devleti fiilen Dünya savaşına girmiş ve birçok cephede düşman kuvvetleriyle savaşmak zorunda kalmıştır.

Bu nedenle Çanakkale savaşı aslında birinci dünya savaşı içinde gerçekleşen bir savaş olmuştur. İstanbul’u ele geçirmek isteyen ihtilaf devletlerinin boğazları kontrol altına almak istemesi sonucu Çanakkale boğazına kadar gelmişler ancak asil Türk milletinin ve ordusunun dillere destan olacak kahramanlığıyla karşılaşarak amaçlarına ulaşamamışlardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bu savaşta çok sayıda vatan evladı hayatını kaybetmiş ve bu vatanın bağımsızlığı uğruna çok fazla kan dökülmüştür. Türkiye’nin dört bir yanından gelen her yaştan kadın ve erkekler kıyasıya bir mücadele göstererek düşman askerlerinin boğazı geçmelerine engel olmuştur.

Gelibolu yarımadasında gerçekleşen savaş hem karada hem de denizde sürmüş ve çetin bir mücadelenin ardından kazanan yüce Türk ordusu olmuştur. Bu savaşta birçok kahramanlık öyküsü yazılmış ve tarihte görülmemiş bir başarı kazanılmıştır. İstanbul’u ele geçirmek isteyen İngiliz gemileri boğaza girmiş ancak 18 Mart 1915 yılında Nusret Mayın gemisi ile döşenen mayınlara çarparak denize gömülmüştür.

Böylece Çanakkale zaferi elde edilmiş ve o tarihten beri her yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi ve şehitlerini anma programları düzenleyerek atalarımıza olan minnetimizi tekrar tekrar göstermeye devam ediyoruz ve sonsuza kadar da devam edeceğiz. Çünkü “Çanakkale Geçilmez!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.