Camilerin, toplumsal dayanışma ve kaynaşma açısından önemi nedir?

Camilerin, toplumsal dayanışma ve kaynaşma açısından önemi nedir?

Cami, Müslümanın merkezinde olan bir yapıdır. Namaz ibadetinin önemi, camileri merkez konumuna yükselten nedendir. Müslüman, şehir yapılaşmasında, camiyi merkeze koyar. Caminin merkezde yer aldığı bir yerleşim planı yapılır. Toplumun buluşma yeri ve dayanışma mekanıdır. İnsanların ayrım gözetmeksizin buluştukları ve omuz omuza ibadet ettikleri yerdir. Fakir ile zenginin, idareci ile halkın bir araya geldiği ve dertleştiği adrestir.

Her gün beş defa buluşulan ve görüşülen bir yer olarak camiler, insanların birbirleri ile olan iletişimini ve dayanışmasını organize eden merkezdir. Kimin ne sıkıntısı varsa çözüme kavuşturulan, dertlerin el birliği ile azaltıldığı, sevinçlerin de aynı şekilde artırılarak paylaşıldığı yerin adıdır. Cami, sadece Allah’ın evi olarak değil, aynı zamanda toplumsal kaynaşma ve dayanışma adresi olarak da işlev yapmalıdır. Peygamberimiz, Peygamber Camisinde bunun örneklerini tüm insanlara göstermiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Mahalledeki tüm insanların birbirleri ile tanışma ve görüşme adresi olarak, beş vakit namaz ve Cuma namazı, önemli bir yer tutar. Cami, hemen yanında kurulan Pazar ve alış veriş yerleri ile toplumsal ihtiyaçlara dair mekanlar ile çevrilir. Hamam, aş evi ve kütüphane gibi yerler, caminin etrafında şekil bulur. Kıraat Hanelerde kitap okuma ve sohbet yapma ile insanlar hem ilim irfan öğrenir hem de birbirleri ile kaynaşırlar. Camiler, toplumun temel ihtiyaçları ile kişilerin bireysel ihtiyaçlarının çözüme kavuşturulduğu, sosyal bir yapıdır. Cenazenin ve düğünün duygusal boyutunun birlikte yaşanıldığı kültür mekanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.