Cami İle Evin Yapısı Arasındaki Farklılıklar

Soru: Cami İle Evin Yapısı Arasındaki Farklılıkları Belirleyerek Defterinize Yazınız.

 

Cami ve evin yapısı arasında büyük farklılıklar vardır. Cami eve göre oldukça geniş ve yüksektir. Genellikle geniş tek bölmeden oluşmaktadır. Ayrı ve bağımsız bölmeler olarak tuvalet ve abdest alma yerleri vardır. Bunun dışında her camide farklı olmak üzere bağımsız minareler bulunmaktadır. Genellikle tek katlı ve geniş bahçelidirler. Bazı camiler iki veya üç katlı inşa edilmektedir. Alt katlar lavabo ve abdest alma yerleri olarak değerlendirilmektedir. Aynı zamanda araç park yerleri de genellikle camilerin alt katına veya bahçesine yapılmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Evler ise tamamen farklıdır. Daha küçük yapılı ve birçok odadan oluşmaktadır. Aile bireyleri için ayrı ayrı odalar mevcuttur. Bunun dışında mutfak, banyo ve tuvalet gibi ortak kullanım alanları evin içinde yer almaktadır. Tek katlı evlerin yanında, yüksek katlı dairelerde son dönemlerde inşa edilmektedir. Çoğu evlerin bahçeleri küçüktür. Ortak kullanım alanı olarak işlev görmektedir. Araç park yerleri bahçe içine veya bodrum kata inşa edilmektedir.

 

Camilerin geniş ve tek bölme şeklinde inşa edilmesinin sebebi ibadettir. Çünkü ibadet toplu yapıldığı sürece ayrı bir lezzet vermektedir. Bunun dışında İslam dinine göre erkeklerin mescitlerde namaz kılması gerekmektedir. İbadette topluluğu sağlamak için camiler geniş inşa edilmiştir. Erkeklerin bayram ve cuma namazlarının dışında vakit namazlarının camilerde kılmaları gerekmektedir. Bunun dışında Ramazan ayında bir ay süre ile kılınan teravih namazları kadın erkek herkesi bir araya toplayan namazlar arasındadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 Oy, Ortalama: 4,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir