Cam, metal, plastik, pil ve kağıt gibi atıkları değerlendirmek için neler yapabiliriz?

Okulumuzda cam, metal, plastik, pil ve kağıt gibi atıkları değerlendirmek için neler yapabiliriz?

Okulumuz çevreye yeteri kadar duyarlı mı? Okulumuzda geri dönüşüme yeteri kadar önem veriliyor mu? Hadi hep beraber okulumuzu çevreye duyarlı hale getirelim!

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Okuldaki çöp kutularını kaldırıp yerine sınıfımıza, koridorlara, bahçeye kutular bırakalım. Kutuları okullarda çıkabilecek atık türlerini belirleyerek türlere göre ayırabiliriz. Örneğin kutuların biri plastikler için olsun, diğeri kağıtlar için olsun… Bu şekilde her bir atığı özelliklerine ayırarak kendi kutusuna atalım. Hatta eğlenceli olması adına kutuların her birini ayrı renklere boyayabiliriz. Okuldaki herkes evlerinden veya çevrelerinden topladığı geri dönüşebilir atıkları okula beraberinde getirsin. Bu atıkları geri dönüşüm sürecine gönderebiliriz. Belediyeyle anlaşıp topladığımız atıkları tesislere gönderebiliriz. Geri dönüşümden gelen parayla da arkadaşlarımız ve öğretmenlerimizle beraber fidanlar dikebiliriz.

 

Bazı atıkları tesise göndermek yerine yaratıcılığımızı kullanıp onlarla yeniden kullanabileceğimiz malzemeler üretebiliriz. Sınıf etkinlikleri günü yaparak sınıfımızı ve bahçemizi hep beraber temizleyebiliriz. Çevre etkinlik günleri yapıp çevremizin önemini herkese anlatan kısa konuşmalar yapabiliriz. Hatta soru-cevaplı etkinlikleri yaparak herkesin fikrini öğrenmek bize daha çok şey katar. Geri dönüşüm bilincini okuldaki herkese kazandırmak adına sınıflara girerek arkadaşlarımıza kısa bir sunum yapabiliriz.

Sonrasında beyin fırtınası yaparak bu konuyla ilgili daha fazla yapabileceğimiz şeyleri tartışabiliriz. Bu planların hepsini yürütecek ve devam ettirecek öğrenci topluluğu kurup gönüllü öğrencilerle okulumuzu çevreye duyarlı hale getirebiliriz. Unutmayın, yaşadığımız çevre bizim olduğu kadar onu koruma sorumluluğu da bize aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir